Mindenki megfigyelte már, hogy nyáron egyeseket folyamatosan csípnek a szúnyogok, míg másoknak szinte a közelébe sem mennek. Ez nem csak képzelgés, hanem tény - nyilatkozta Joeph M. Conlon, az American Mosquito Control Associaton rovarszakértője.


"Nem kétséges, hogy az apró vérszívók egyes személyeket vonzóbbnak találnak a többieknél, bizonyos vegyszerek miatt, amik a bőrükkel érintkeztek, vagy mert egy bizonyos típusú bőrflórával rendelkeznek." Ha valakit a moszkitók többet környékeznek másoknál, annak öt különböző oka is lehet.

Izzadás

A fizikai aktivitás során az izmokban termelődő tejsav a verejtékezéssel részben kiválasztódik a szervezetből, ami igencsak kívánatossá teszi az izzadó személyt a szúnyogok számára, akárcsak a megemelkedett testhőmérséklet.

Terhesség

A nőstény szúnyogokat vonzza a szén-dioxid, amelyet különleges idegi receptorokkal érzékelnek. Egy, a 2000-es években készült tanulmány szerint a nők a várandósság késői szakaszában 21 százalékkal több szén-dioxidot lélegeznek ki, ami mágnesként vonzza a szúnyogokat - ez az oka, hogy a kismamákat kétszer gyakrabban csípik meg a szúnyogok!

Nullás vércsoport

Szintén igaz, hogy van olyan vércsoport, amit a vérszívók jobban kedvelnek. Egy, a Journal of Medical Entomology című lapban megjelent tanulmány szerint a nullás vércsoportú embereket gyakrabban környékezik, mert különbözik a szaguk a többiekétől.

Sörfogyasztás

Egy PLOS ONE nevű kutatás derítette ki, hogy az alkoholfogyasztás és a szúnyogcsípések között kapcsolat van. Egy japán kutatás szintén erre az eredményre jutott, bár azt egyik vizsgálat során sem sikerült meghatározni, hogy pontosan miért

Genetika

Egy egy, illetve kétpetéjű ikrek bevonásával készült kutatás szerint a géneknek is szerepe van abban, hogy kit támadnak jobban a szúnyogok: úgy tűnik, hogy bizonyos emberek szervezete képes olyan anyagot termelni, ami egyfajta rovarriasztóként működik. Akiből ez a "képesség" hiányzik, az több csípéssel számolhat.