Itt az ideje szorosabbra húzni az övet. Nem csak a bomba alak eléréséért érdemes belevágni a testsúlycsökkentésbe, a hasi zsírpárnák leadásával általános egészségünkért is sokat tehetünk.
Ki ne álmodozott volna legalább egyszer sima, lapos hasfalról? Az elhatározás azonban legtöbbször ideig-óráig tart, és a hirtelen bevezetett drasztikus diétás szabályok hamar aláássák a lelkesedést. Éppen ezért fontos, hogy hosszú távon, életmódszerűen is űzhető változásokat eszközöljünk mind étkezésünkben, mind a mozgás terén. Az amerikai életmódszakértő, David Zinczenko nevéhez fűződő Lapos has diétával (angolul Abs diet) is éhezés nélkül szabadulhatunk meg az úszóguminktól, és mivel a fő élelmiszercsoportok közül egyiket sem zárja ki teljesen, életmódváltáshoz is remek választás.
Nemcsak fogyaszt, jót is tesz
Nemcsak fogyaszt, jót is tesz
És hogy miért pont ez a tizenegy élelem a siker kulcsa? Azért, mert a bennük található vitaminok, ásványi anyagok, rostok és fehérjék biztosítják a zsírégetéshez és izomfejlődéshez szükséges energiákat - vagyis a "szuper 11" gondoskodik róla, hogy szervezetünknek ne legyen más dolga, mint megharcolni a felesleggel. A hüvelyesek (például: csicseriborsó, lencse és babfélék), valamint a teljes kiőrlésű gabonák felgyorsítják az emésztést és hosszú időre eltelítenek, csakúgy mint a zabpehely, ami összetett szénhidrát-tartalmának köszönhetően segít egyensúlyban tartani a vércukorszintet.
A sovány húsok (csirke, pulyka, sovány marha és halak), a zsírszegény tejtermékek (tej, natúr joghurt, túró, sajtok) és a tojás mind kiváló fehérjeforrások, melyek segítenek megelőzni a szervezet zsírraktározását. A jó zsiradékok közé tartozó olívaolaj jótékonyan befolyásolja a koleszterinszintet és segít megelőzni a szívproblémákat, már csak ezért is érdemes az olajos magvakat, illetve egy kis mogyoróvajat választani, ha ránk törne a nassolhatnék.
A zöldségek és gyümölcsök fontosságát és hasznosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, ezen belül is érdemes kiemelt figyelmet szentelni a zöldleveleseknek (például spenót, kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó, mángold, rukkola) és a bogyósoknak (málna, ribizli, vörösáfonya, meggy), melyek antioxidáns-tartalmuk révén segítenek megkötni a szabadgyököket, így hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
Gáztalanítás, indul!
A zöldségek és gyümölcsök fontosságát és hasznosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni, ezen belül is érdemes kiemelt figyelmet szentelni a zöldleveleseknek (például spenót, kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó, mángold, rukkola) és a bogyósoknak (málna, ribizli, vörösáfonya, meggy), melyek antioxidáns-tartalmuk révén segítenek megkötni a szabadgyököket, így hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
Gáztalanítás, indul!
A feszes nadrágok és szűk ruhák legnagyobb ellensége a puffadás, melynek során még a leglaposabb has is percek alatt látványosan domborodni kezd. Ezt a folyamatot megelőzendő, érdemes kerülni a fokozott gázképződést okozó élelmiszerek fogyasztását: ilyenek a zsíros, nehezen emészthető fogások, de a cukrozott, túl sós vagy erősen fűszeres, illetve tartósítószerekben gazdag ételekkel is bánjunk óvatosan. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a rostok áldásos hatása is csak bőséges folyadékfogyasztás mellett érvényesül, ha ez elmarad, a megemésztetlen rostok könnyen eltömíthetik a beleket.
A természetes puffadás-mulasztók királya a testmozgás - ez ráadásul a diétánkat is látványosan előrelendítheti. Részesítsük előnyben a zsírégető edzésformákat, vagyis a kardiózást (gyaloglás, kocogás, biciklizés, úszás), emellé pedig építsünk be minél több, a has izmait megcélzó gyakorlatot - jöhetnek a klasszikus felülések, de ne feledkezzünk meg az alhas és a derék izmainak fejlesztéséről sem. Ha eddig még nem tettük, érdemes ellátogatni egy jóga vagy Pilates-órára is, ezek a mozgásformák ugyanis a stresszoldás mellett jótékony "mellékhatásként" a hasizmokat is edzésben tartják.
Úszógumi-mentesítő mintaétrend 5 napra
1. nap
Reggeli: zabkorpás banánturmix zsírszegény tejből
Tízórai: egy marék mandula, 2 szelet sárgadinnye
Ebéd: mozzarellás tonhalsaláta egy szelet teljes kiőrlésű pirítóssal
Uzsonna: zöldségrudak sovány túrós-zöldfűszeres mártogatóval
Vacsora: pulykahúsos chilis bab rizzsel
Nasi: natúr joghurt friss málnával
2. nap
Reggeli: omlett 2 tojásból, friss koktélparadicsom, retek
Tízórai: almaszeletek egy kis kanál mogyoróvajjal
Ebéd: olasz zöldségleves
Uzsonna: kis tál zöldsaláta citromos-olívaolajos öntettel
Vacsora: grillezett lazac párolt spárgával
Nasi: egy müzliszelet
3. nap
Reggeli: zabkása friss gyümölcsökkel
Tízórai: egy marék kesudió, egy narancs
Ebéd: babfőzelék, egy szelet grillezett pulykamell
Uzsonna: egy főtt tojás, natúr csirkemell sonka
Vacsora: teljes kiőrlésű szendvics avokádókrémmel
Nasi: bogyós gyümölcssaláta
4. nap
Reggeli: teljes kiőrlésű müzlikeverék egy kis kanál mézzel, egy csésze kávé
Tízórai: egy marék mazsola
Ebéd: tonhalsaláta, egy pohár friss narancslé
Uzsonna: egy füge, két teljes kiőrlésű keksz
Vacsora: vegetáriánus burger szójafasírttal
Nasi: sótlan pattogatott kukorica
5. nap
Reggeli: rántotta, két szelet teljes kiőrlésű pirítós
Tízórai: egy marék aszalt sárgabarack
Ebéd: rakott padlizsán
Uzsonna: zellerszár, egy kis kanál mogyoróvaj
Vacsora: teljes kiőrlésű spagetti paradicsomos rákkal
Nasi: két gombóc gyümölcsös sorbet
A cikk A Nők Lapja Egészség márciusi számában jelent meg.
0 Megjegyzések