Megváltozhatnak az uniós erőviszonyok a magyarországi kvótareferendum eredményének tükrében – mutatott rá a Politico elemzője, aki úgy tartja, hogy Orbán a referendumok korában egy olyan sikert tudott elkönyvelni, melyre egyetlen európai vezető sem volt képes: a túlélés helyett a saját javára használta fel a népszavazás eredményét
Bár Brüsszel szeretné idegengyűlölő számkivetettként beállítani Orbán Viktort, de a harcias magyar miniszterelnöknek sikerült az, ami az uniós vezetőknek nem: saját országa mögötte áll – írja a Politico legújabb cikkében, melyben a vasárnapi kvótareferendum hosszútávú külpolitikai következményeit taglalják.
Megváltozhatnak az uniós erőviszonyok
A lap kiemeli, hogy a magyar állampolgárok a migránsok betelepítésének elutasításával Európának üzentek – sőt, kiáltottak: 98 százalékuk nemmel voksolt az EU kvótarendszere ellen. A népszavazást rendhagyó módon próbálták meg ellehetetleníteni az európai vezetők, többen visszatáncoltak az eredeti kvótamegállapodásból. Ilyen körülmények között valóban megfogyatkozott a kvótareferendum politikai mozgatórugója, de az eredmények mégis éles üzenetet hordoztak magukban.
A vasárnapi népszavazás Orbán magyarországi befolyását mutatta meg, melynek köszönhetően a miniszterelnök könnyedén megbolygathatja az uniós erőviszonyokat, és egy súlycsoportba kerülhet Németországgal, Franciaországgal és Nagy-Britanniával a migránskérdés uniós megvitatásában.
“Az erős otthoni támogatás felerősítheti Orbán hangját az unióban is” – mondta Mujtaba Rahman is, az Eurasia Group ügyvezetője.
Az elsöprő sikert kissé beárnyékolja, hogy a szavazatok nem bizonyultak elegendőnek ahhoz, hogy érvényes legyen a referendum, de a cikk írója szerint Orbán kritikusai nem használhatják fel az érvénytelenséget Orbán és a Fidesz bevándorlási politikája ellen, hiszen a 3,58 milliós részvétel már magában lenyűgöző eredmény.
“A népszavazás a bizalmatlanság helyett Orbán európai befolyását növeli, és emiatt a migrációs kérdéseken kívül olyan uniós szerződéseknél érhet el eredményeket, melyekre eddig nem számíthatott egy olyan 10 millió lakosú kis ország, mint Magyarország”.
0 Megjegyzések