Tizenöt éve, 2001. szeptember 11-én, egy keddi napon intézett az al-Kaida nemzetközi iszlamista terrorszervezet támadást az Egyesült Államok ellen.
A csaknem háromezer emberéletet követelő merényletek után az Egyesült Államok háborút hirdetett a terrorizmus ellen. New Yorkban helyi idő szerint 8 óra 46 perckor, majd 9 óra 3 perckor két eltérített utasszállító repülőgépet vezettek a Világkereskedelmi Központ (World Trade Center, WTC) két ikertornyába. A tornyok 9 óra 59 perckor, illetve 10 óra 29 perckor leomlottak, a romok alatti tüzet csak december közepére sikerült teljesen eloltani. Egy harmadik eltérített gép Washingtonban a védelmi minisztérium, a Pentagon épületére zuhant, lerombolva annak egy részét. Egy negyedik, szintén eltérített gép, amelynek a terroristák vélhetően egy másik washingtoni célpontot szemeltek ki, az utasok ellenállása miatt Pittsburgh közelében, Shanksville-nél zuhant le. A négy repülőgépen összesen kétszáznegyvenhat utas, pilóta és légikísérő tartózkodott, a gépeltérítő terroristák tizenkilencen voltak. A merényletsorozatért az Oszama bin Laden vezette al-Kaida nemzetközi iszlamista terrorhálózat 2004-ben vállalta a felelősséget.

George W. Bush amerikai elnök közvetlenül az események után közölte, hogy az Egyesült Államok felkutatja a felelősöket, és igazságot szolgáltat, nem téve különbséget az elkövetők és a nekik menedéket nyújtók között.

Az Egyesült Államok a terrorcselekményekre válaszul 2001. október 7-én hadműveletet indított az Oszama bin Ladennek menedéket nyújtó afganisztáni tálibok ellen, megdöntve hatalmukat. A merénylet fő felelősének tartott al-Kaida vezetőjével 2011. május 2-án, Pakisztánban végzett egy amerikai kommandó.

Washingtonban sokáig az a nézet uralkodott, hogy a terroristák hamarosan kiber- és tömegpusztító fegyvereket igyekeznek majd megkaparintani, ehelyett az Iszlám Állam terrorszervezet az interneten keresztül megteremtette a radikális beszervezettek hálózatát. Nem biológiai, vegyi, atom- és kiberfegyverekkel folytat háborút, hanem az iszlám hit radikális, szélsőséges interpretálóinak híveivel.

Ezzel kapcsolatban csütörtökön az FBI és a CIA vezetője egy konferen­cián azt mondta, hiába veszít területeket az Iszlám Állam a Közel-Keleten, a szélsőségesek a következő években továbbra is súlyos nemzetbiztonsági problémát jelentenek majd az Egyesült Államoknak és Európának.

Colleen Bell az Egyesült Államok budapesti nagykövete pénteken, az évforduló alkalmából a Katasztrófavédelem Központi Múzeumában tartott megemlékezésen arról beszélt, hogy hazájának határozott és töretlen az elkötelezettsége, hogy szerte a világon megakadályozza az értelmetlen terrorcselekményeket, amelyek ártatlan emberek életét követelik.