A Világbank egyik vezetője szerint ez megoldás lehet a skandináv állam egyre nyomasztóbb problémáira. Hogy miért?
Paul Romer, a NYU (New York University) oktatója, neves közgazdász a vele készült interjúban egy igen sajátos megközelítést vázolt fel a svéd migránskrízis megoldásáról. Véleménye szerint valami olyasmi rendszert kellene kialakítani a skandináv államban, mint amilyen Hong Kongban volt a britek irányítása alatt.

A menekülttéma egy hatalmas problémakör, de van néhány megoldás. A svédeknek biztosítaniuk kellene egy kisebb területet az országból [...], itt menekültek millióit tudnák elhelyezni, akik saját magukat tartanák el a későbbiekben, gyakorlatilag egy Svédországtól független zóna jönne így létre saját törvényekkel, saját szabályokkal."

Hogy működőképessé tegyék az új államot, Romer javaslata szerint szavatolni kell a szigorú határellenőrzést, amely egyrészt önállóságra ösztönzi a migránsokat, másrészt biztosítja a svédek biztonságát.

A közgazdász azonban hozzáteszi, hogy csak azokat tudja elképzelni az új állam állampolgárainak, akik arra önként vállalkoznak, mert mondjuk fontosnak tartják az európaitól jelentősen eltérő kultúrájukat, vallásukat és szeretnék fenntartani a közösségi identitásukat.

Romer több nemzetközi példát hoz fel az interjúban, amelyek hasonlítanak az ő javaslatára – azaz: állam az államban. Ilyen a Guantanamoi-öböl, Kalinyingrád valamint az egykori Hong Kong.

A közgazdász szerint az adófizetők számára könnyebbséget jelenthetne az új állam létrehozása, amelyet Romer leginkább azzal indokolt, hogy a bevándorlók, migránsok tömkelegei egyszerűen képtelenek integrálódni, ez pedig leginkább a svéd törvények megtagadásában, valamint a saría felülreprezentálásában jelentkezik.

Véget ért a svédországi menekültmennyország

Véget ért a svédországi menekültmennyország

RÉSZLETEK 


Óriási humanitárius feladat előtt áll Svédország

Óriási humanitárius feladat előtt áll Svédország

RÉSZLETEK