Általában szinte minden magyarnak fontos maga a halászlé, hiszen még az ünnepi asztalokra is bőven jut belőle sőt, most már hagyománnyá vált.
A hatvanas évek elején  azonban még nem volt ám olyan könnyű halhoz jutni, mint ma, már hajnalban kígyózott Baja városának egyetlen halas boltja előtt a sor, hiszen az emberek nem akartak e nemes állat nélkül hazamenni.

Minden bajai család számára az egyik legfontosabb tevékenység a halászlé készítése, ezen belül a férfiaké és a mondás úgy tartja, amelyik bajai férfi nem tud halászlevet főzni, az nem is igazi férfi.

Ennek ellenére nagyon sok helyen készítik inkább a háziasszonyok, de minden bácskai ember fő ismérve a vendégszeretet, a családcentrikusság és e dolgokból született meg a már 1996. óta hagyománynak számító Baján tartandó halászlé főző ünnep, mely nyaranta kerül megrendezésre.

Ennek az ünnepnek a keretein belül minden bajai család és számos közösség , valamint intézmény vesz részt és együtt ünnepelnek, valaki az utcán, valaki pedig a saját kertjében főzve a halászlevet, de számos kulturális program is rajta van a palettán.

A Bajai Halászlé így nem csak országszerte, hanem nemzetközileg ismert és elismert lett, ezáltal évszázados, folyamatos jelenséggé vált.

A Bajai Halfőző Fesztivál már a rekordok könyvébe is bekerült, mely Baja történetével fonódik össze, hiszen a város alapításának 300. évfordulóján úgy ünnepeltek, hogy 300 bográcsban rotyogott a halászlé a település főterén.

Már az első megrendezésekor sokan vettek részt ezen az eseményen, mely azóta is csak bővül és nem csak azok jönnek el, akik halat szeretnének főzni, hanem azok is, akik a témához kapcsolódó kulturális programokra kíváncsiak.

A Bajai Halászléhez még egy örökségünk is hozzá tartozik, azaz a „Jánoska-eresztés”.

Nepomuki Szent János volt a vízen járók szentjét már egész Baja ünnepli, évtizedek óta ezen a napon rendezik meg a jól ismert halászlé főző versenyt és 2012. áprilisában a Bajai Halászléfőző Bajnokok  Klubja is létrejött.

Ezt a fontos gasztronómiai finomságot bárki elkészítheti és most itt a recept is, hogy mindenki kísérletezhessen!

Ahhoz, hogy ez az alapvetően egyszerű étel tényleg igazán ízletes legyen, nagyon kell figyelnünk a hozzávalók, legfőképp maga a hal minőségére, ha igazán jó halászlevet szeretnénk az asztalon felszolgálni. A recept 1 kg halhoz készült.

Ami szükséges hozzá:

1 db fej vöröshagyma, kb. 10 dkg
1 evőkanál pirospaprika, ami jó púpos és még +1 kanál
1,2 liter víz
1-2 db cseresznyepaprika, ha igazán csípősre csinálnánk
ízlés szerint só
gyufatészta ( a bajaiak leginkább ezt otthon gyúrják saját kézzel, ha ez nincs meg, akkor csak is a  Stranszki Júlia - -féle tészta kerül bele )

Jobb, ha az uszonyos egy megbízható helyről van, hiszen senki nem szeret olyan halat venni, amelynek az íze megegyezik a pocsolyával.
Lehetőleg helyszínen, az árustól kérjük, hogy ölje meg a halat, mert attól ha hazáig egy zacskóban cipeljük, nem lesz frissebb vagy ízletesebb, pusztán csak kínozzuk szerencsétlen állatot teljesen értelmetlenül!
A pirospaprika inkább vöröses, ne élénk piros legyen, lehetőleg helyben, vagy a környéken készített, semmiféleképpen ne a boltból vegyük.

Elkészítés:

A már tiszta és lepikkelyezett halat daraboljuk, fej és farok nélkül a törzsét kétujjnyi szeletekre vágjuk, majd körültekintően lesózzuk, majd így hagyjuk kb 2 órát pihenni.

Ezután beletesszük a már felszeletelt, sózott halat a bográcsba, erre kerül a kockákra vágott vöröshagyma, ezt vízzel felöntjük, majd úgy, hogy az alja a tűzbe érjen, felakasztjuk.

Mikor már habzik és erősen felforr a víz, pirospaprikával szórjuk majd tovább főzzük a nagy lángon, néha-néha megrázogatva, SOHA NEM KAVARVA, eközben a lángok felett tartva, hogy le ne égjen.

Innentől még további 30 percet főzzük erős tűzön, majd kóstoljuk, ha kell sózzuk is, ekkor már a cseresznyepaprikát is beledobálhatjuk. Miközben forró vízben megfőzzük a gyufatésztát, az utolsó 5 percben kicsit összébb húzzuk a bogrács állványának lábait, hogy már ne legyen olyan erős a forrás és ekkor kerül bele a haltej, valamint az ikra is, majd készre főzzük.

A tálalás szintén bajai módon készül, azaz először a halászlé levéből, valamint a tésztából teszünk a tányérba, majd fogyasztás után jöhet a második fogás, azaz maga a hal.