Két keverék kutyánál végeztek el mérgezési tesztet az állatorvosok Flintben. Az emberek hónapok óta palackozott vizet isznak a városban. A katasztrófa megoldásába beszállt már Barack Obama elnök, Hillary Clinton elnökjelölt, a kongresszus és az FBI is.
Foto: Europress-Brett Carlsen/Getty Images
James Averill állatorvos, aki egyben a Michigani Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal igazgatója is, elmondta, hogy az egyik tesztelt kutya egy családé, míg a másik kóbor. A teszteket 2015 októberében és idén januárban végezték el náluk – írta a USA Today. Mindkét alkalommal ólommérgezést mutattak ki.

Az a baj az ólommérgezéssel az állatoknál, hogy a tünetek megegyeznek sok más betegség tüneteivel, így nehéz őket kimutatni - mondta Averill. Arról is beszélt, hogy a városban egyre többen akarják elvégeztetni a háziállataikon az ingyenes méregtesztet.

Ennek az az oka, hogy Flintben olyan nagy baj van az ivóvíz szolgáltatással, hogy már az amerikai elnöknek, Barack Obamának is be kellett avatkoznia.

Ha én Flintben élő szülő lennénk, magamon kívül volnék a gyerekeim egészsége miatti aggodalomtól - mondta az elnök korábban. A városban hónapok óta súlyos a helyzet, az ivóvízhálózatban ólommal fertőzött víz folyik. Ennek az az oka, hogy 2014-ben Flint a teljes pénzügyi csőd szélére került. A városvezetés már nem tudott min spórolni, ezért azt találták ki, hogy leválnak Detroit vízvezeték-hálózatáról és saját hálózatot építenek ki.
Hónapok óta palackos vizet isznak a városban. Foto: Europress-Sarah Rice/Getty Images
Ezzel spóroltak volna néhány millió dollárt. A kár, amit ezzel a döntéssel okoztak a teljesen elszegényedett városnak, már most is dollármilliárdos. Nem is szólva az ott élő százezer ember egészségéről.

Az új cég, amelyik a csővezetéket rendben tartotta volna, rossz munkát végzett. A csövekből ólom került az ivóvízbe, a Flint folyóból pedig tisztítatlanul került az ivóvízhálózatba a víz. Az ott lakóknak fájt a fejük, hánytak és viszkettek a víztől. Volt, akinek kihullott a haja. A kormányzó viszont nem vett tudomást ezekről a súlyos gondokról.
Még az autógyár sem használja a szennyezett vizet. Foto: Europress-Bill Pugliano/Getty Images
A víz olyan rossz minőségű, hogy a General Motors közeli autógyárában sem ezt használják, mert tönkreteszi a motor alkatrészeit. Az emberek viszont nem tudtak máshonnan vízhez jutni.

Végül a Nemzeti Gárda és néhány segélyszervezet önkéntesei kezdtek palackozott vizet osztani a lakosságnak. Obama a tévében azt mondta, hogy felháborító, hogy miután kiderült a probléma, az illetékesek azután sem csináltak semmit. A város vezetői egy évig titkolták a lakosok elől a mérgezést.

Tavaly októberben visszakapcsolták a hálózatot a detroiti vezetékhálózatra, de akkorra már annyira tönkrement a vezetékrendszer, hogy a vízbe azóta is szivárog az ólom a csövekből, így az még mindig mérgező.

Az Oscar-díjas dokumentumfilmes, Michael Moore is a főleg feketék lakta Flintben született. Arról beszélt az egyik tüntetésen, hogy a városvezetés azért merte eltitkolni a mérgezést, mert tudták, hogy a helyiek nem tudják a jogaikat, ezért érvényesíteni sem fogják őket. Moore szerint ami a városban a vízzel történik, az nem gazdasági kérdés, hanem a rasszizmussal és a szegénységgel függ össze.
A szenátusnak is bemutatták, hogy barna víz folyik a csapdól. Foto: Europress-Mark Wilson/Getty Images
A botrány az elnökválasztási kampányt is érint. A demokraták egyik jelöltje, Hillary Clinton hetek óta figyeli a flinti eseményeket. A tervek szerint vasárnap Flintbe látogat, hogy a helyszínen érdeklődjön arról, hogy mi történik a városban - írja a Detroit Free Press. Clinton a szenátust is sürgette, hogy minél előbb fogadják el a 600 millió dolláros segítséget a városnak.

Szerdán kongresszusi meghallgatást is tartottak az ügyben. A vizsgálóbizottság úgy látta, hogy az állami és a szövetségi hivatalvezetők súlyos mulasztást követtek el, amikor nem reagáltak arra, hogy emelkedik a vízben az ólom szintje, pedig tudtak róla. A Környezetvédelmi Ügynökség, az EPA figyelmeztette az illetékeseket a bajról, de „teljes ellenállásba ütköztek” náluk.

Csütörtökön az is kiderült, hogy Rick Snyder kormányzó tudott arról, hogy az ivóvíz betegségeket okoz a városban, de csak hónapokkal később, múlt hónapban mondták el az embereknek- írja a Guardian. Ez a hivatali e-mailekből derült ki. A michigani Demokrata Párt felszólította Snydert, hogy mondjon le a kormányzói tisztségről.
Hónapokig titkolta a mérgezést, most a kormányzó fejét követelik. Foto: Europress-Brett Carlsen/GettyImages
Kedden a Szövetségi Nyomozóiroda, az FBI is bejelentette, hogy bekapcsolódik az ügy kivizsgálásába. Az ügynökök arra kíváncsiak, hogy követtek-e el bűncselekményt a felelősök – írja a Reuters. A vizsgálatot együtt végzik majd a Postai Nyomozó Szolgálattal és az EPA bűncselekményeket vizsgáló igazgatóságával.  

Azt még nem tudni, hogy találnak-e olyan felelőst, akit bűncselekmény miatt kell bíróság elé állítani. Amikor Barack Obama január közepén kihirdette a szükségállapotot a városban, akkor a katasztrófa kinyilvánítását hónapok óta szorgalmazó demokrata képviselő, Dan Kildee azt mondta, hogy örül az elnök gyors reakciójának – írta a New York Times.