Nyáron egyikünknek repedezni kezd a bőre, a másiknak a lábköröm benövése okoz fájdalmat. Éppen ezért fontos az otthoni, gondos lábápolás - nyáron is!
Az igazán fájdalmas, nyomásra érzékeny pontok a lábujjaknál vagy a körömhajlatoknál fordulnak elő. Ilyenkor olyan szarusodásról van szó, ami hosszantartó nyomás hatására keletkezik. Rossz cipők vagy a láb nem megfelelő állása (például lúdtalp) esetén gyakoriak ezek.
Ha a lábboltív "hiányzik", mint például a lúdtalpnál, akkor a lábujjakhoz vezető ízületekre túl nagy teher hárul. A magas(sarkú) cipők a nyomást tovább fokozzák, így bőrkeményedés keletkezhet, illetve kúpszerű szarusodás jön létre (tyúkszem). Ezek aztán a szöveteket nyomják, illetve a csúcsuk a csontot érheti. Ez viszont aztán tényleg fájdalmat okoz.
Ugyanakkor a tyúkszemet sokszor összekeverik a tüske szemölcsökkel. A különbség megállapításához az érintett helyet be kell nedvesíteni. Ha kis fekete pontok tűnnek fel, akkor szemölcsről van szó. Ha viszont üvegesen tükröződik, akkor tyúkszem keletkezett.
Az utóbbi esetén a gyógyszertárban kapható öntapadó filcgyűrűvel védekezhetünk a tyúkszemre ható nyomás ellen. Ezzel azonban a probléma még nincs megoldva.
A szarukérget a lehető leggyorsabban szalicilsav tartalmú tapasszal vagy hasonló tartalmú krémmel kell fellazítani, "feloldani".
Ez a tapasz két-három napig maradhat a tyúkszemen. De lehet, hogy párszor még alkalmazni kell a tapaszt. Ha ismétlődően keletkeznek a tyúkszemek, akkor orthopédiai specialistához érdemes fordulni, mert a térd és a hát hibás állása miatt kiújuló problémákról is szó lehet ilyenkor.
Forrás: Spiegel Online
0 Megjegyzések