A vízbe fulladás az egyik legnagyobb nyári veszély: szinte minden nap érkezik egy-egy tragikus hír a vízben eltűnt gyerekekről, emberekről.
Sokan nem nagyon tudják, hogyan előzhetik meg, vagy hogyan vehetik észre, ha baj van, hiszen a filmekben teljesen máshogy ábrázolják a vízbe fulladást.
Az ENSz Egészségügyi Világszervezete (World Health Organization - WHO) szerint a vízbe fulladás a harmadik leggyakoribb oka a véletlen, balesetből fakadó halálozásoknak, mely az összes baleseti halálozás hét százalékát jelenti. Évente legalább 350 000 ember fullad vízbe (a felük gyermek), és nagyon sok esetben a fuldoklás nem jár halállal, de nagyon súlyos következményekkel is járhat, mert az oxigénhiány következtében jelentős mértékben sérülhet az agy.
A vízbe fulladás bárkit érinthet. A csecsemők leggyakrabban otthon, a fürdőkádba fulladnak bele, míg a kisgyermekek kerti és strandmedencékbe. A tinédzsereknél, fiatal felnőtteknél a legnagyobb veszélyt a természetes vizek jelentik, ők azok, akik a legtöbbször tavakba, folyókba fulladnak bele.
A fulladásveszélyt fokozhatják bizonyos tényezők, például az alkohol, de sokszor traumák vagy egészségügyi vészhelyzetek következménye a vízbe fulladás (az izomgörcsök, a hipoglikémiás kóma, a szívroham, vagy a nyakat, gerincet érő trauma egyik következménye, hogy az illető nem tud úszni, elsüllyed, megfullad).
Nagyon sokszor egyszerűen nem érzékelik a fuldoklást. A filmekben, sorozatokban, sőt karikatúrákon ábrázolt jelenetekkel szemben a vízbe fulladás a legtöbbször nem jár sem csapkodással, sem kiabálással. A vízbe fulladás az esetek legnagyobb részében csendes történés, az áldozat sokszor egyszerűen csak elmerül, és csak az eltűnését veszik észre.
Mire figyeljünk tehát? A fuldoklás egyik jellegzetes tünete, hogy az érintett próbál úszni, a víz felszínén tartani a fejét, de ez valamiért nem megy neki, a feje belebukik a vízbe. Megpróbálhat a hátára fordulni, a mozdulatai nem koordináltak, de nem a csapkodás a jellemző rá - az ember ilyenkor ösztönösen próbál takarékosan bánni a levegővel, ezért segítségért sem kiabál.
Mit tehetünk a vízbe fulladás megelőzéséért? A legfontosabb természetesen a biztonságos környezet:ahol tudjuk, például otthon, teremtsük ezt meg; ha pedig természetes víz közelében vagyunk, akkor csak a kijelölt helyen fürdőzzünk, és ne keveredjünk veszélyes helyzetekbe - például ne ugráljunk a csónakból a folyóba. Tanuljunk meg úszni, és soha ne ússzunk, fürdőzzünk egyedül vagy elhagyatott helyen!
A kisgyermekeket soha ne hagyjuk felügyelet nélkül - még nagyon sekély vízben sem! Strandon, vízparton mindig tartsuk őket közel magunkhoz. A nagyobb gyerekeknek tanítsuk meg, hogy mindig egy barátjukkal együtt fürödjenek és ők kölcsönösen figyeljenek egymásra. Strandoláskor, csónakázáskor, vitorlázás során mérsékeljük az alkoholfogyasztást!
Elsősegélynyújtás fulladáskor
Fulladást a torok hátsó részébe került idegen test is okozhat. Ha az vagy elzárja a gégét, vagy az izom görcsös összehúzódása vezet fulladáshoz. A rosszul megrágott, sietve lenyelt falatok is okozhatnak fulladást. Ilyenkor azonnal be kell avatkozni.
0 Megjegyzések