Nagyszabású és példaértékű civil összefogás van születőben Szegeden: néhány napja megalakult a MigSzol Szeged csoport, melynek tagjai menekülteken segítenek, ki-ki úgy, ahogy tud. 


"Mutassuk meg, hogy Magyarország nem rasszista és idegengyűlölő! Azért hoztam létre a csoportot, hogy legyen egy közös platform, ahol információhoz juthatunk, hogy hogyan tudunk segíteni a bevándorlókon" - áll Facebookos csoport leírásában, amelynek már közel 500 tagja van. Küldetésük szerint nem csak élelmet gyűjtenek a rászoruló menekülteknek, de mindenben megpróbálnak segítséget nyújtani, amire a hivataloknak már nincs kapacitásuk - tolmácsot, eligazítást, magyarázatot, tanácsokat is kaphatnak tőlük, legtöbbjük ugyanis nem beszél európai nyelvet és sok nehézségük adódik például a menetrend értelmezésével kapcsolatban - írja riportjában a hvg

A szegedi vasútállomáson néhány nap alatt jelentős mennyiségű élelmiszert gyűjtöttek már a segíteni akaró családok. A szerveződés vezetői az állomáson fizetős mosdót üzemeltető vállalkozóval is megállapodtak: ha nyitva hagyja a mellékhelyiségeket, az önkéntesek kitakarítják azokat. 

A csoportban minden napra megszervezik, mikor kik lesznek közülük az állomáson, akik útba igazítják és hasznos információkkal, tájékoztatással látják el az érkezőket, illetve a sikeres élelmiszergyűjtésen felbuzdulva már az is felmerült, hogy menekülttáborokba is küldenének csomagokat. Szükségük van autósok, biciklisek segítségére, akik csomagokat tudnak szállítani, szívesen vennék angolul és/vagy arabul jól tudók tolmácsolását, tartós élelmiszereket, higiéniai eszközöket, folyadékot, valamint ügyeleti beosztást készítenek éjszakás váltásokkal is (itt különösen férfiakra számítanak). 

Több műszakra is keresnek önkénteseket: az első etap 20.45-től éjfélig, egy óráig tart, a második éjféltől-egytől az első vonatindulásig, 04.36-ig. Az első műszak feladata felmérni, hány menekült van az állomáson, mennyi közülük a gyerek, miben kérnek segítséget, emellett ételt és italt, takarókat osztanak, adományokat fogadnak, leltároznak. A második műszakra inkább férfiak jelentkezését várják, akik vigyáznak az alvó menekültekre, a reggeli ébredéskor pedig étellel és itallal látják el őket.


A szegedi csoporthoz itt, a budapestihez pedig itt lehet csatlakozni.

Ha tetszik a kezdeményezés, nyomj egy lájkot!