Sok szobakertész fél, hogy otthonában egy Aloe vera csodanövényt gondozzon, pedig, ez a kis igényű szerény növény, tényleg nem kér sok odafigyelést é törődést tőlünk.

Egy darabka Aloe vera levél gyors enyhülést hoz, horzsolás, vagy égési sérülés esetén, de hatásos nyáron a szúnyog, illetve a darázscsípésre is.

A levél belsejében található értékes gélre, viszont várnunk kell legalább 5 évet, mert csak ekkor érnek be igazán a csodás tulajdonsággal bíró hatóanyagok.

Nézzük milyen környezeti igényt kell betartanunk ahhoz, hogy az Aloe vera növényünk magas kort éljen meg:

Amikor megvásároljuk a kertészeti áruházban az Aloe vera növényt, érdemes megnézni, milyen ültető edény van a növényhez, amennyiben műanyag cserépbe van a növény ültetve, jobb, ha máris vásárolunk mellé egy agyag cserepet, mert ebben jobban fog fejlődni a növény. Ne ültessük át hirtelen túl nagyméretű cserépbe, az Aloe verát, inkább csak 2 illetve 4 számmal nagyobb edényt válasszunk számára.

Mivel szárasság tűrő növényről van szó, fontos hogy az ültető közeg is ehhez igazodjon, virágföldet és homokot keverjünk be 1:1 arányban.

Az átültetés után helyezzük el egy világos helyiségben az aloe vera növényt, ahol a hőmérséklet nem hidegebb 10 foknál, de nyáron sincs melegebb 20-25 foknál. Nyáron kitehetjük kedvenc csodanövényünket, az erkélyre, vagy a kertbe, de ne tegyük ki tűző napra, mert az aloe vera könnyen kiég napsütés hatására, ilyenkor a levelek megbarnulnak, és száradni kezdenek. Ugyanígy ha ablakban tartjuk, szintén csak a nyugati vagy keleti ablakba tegyük ahol nem éri a tűző nap a növény leveleit.

Száraz nyári időben hetente kétszer is meglocsolhatjuk a növényt, attól függően milyen gyorsan szárad ki a földje. Fontos szabály, hogy mindig csak akkor locsoljuk meg az Aloe verát, ha a föld felső rétege már teljesen száraz, ellenkező esetben gyorsan kirohad a növény. Ne tegyük kaspóba, vagy más szoros zárt virágtartóba a növény cserepét, mert a cserép alatt összegyűlt víz, szintén a növény halálához vezethet.

Ha nyáron párás a levegő, illetve hosszabb ideig esik az eső, fogjuk vissza kissé a locsolást, mert az  Aloe vera a levelein keresztül is képes a vizet felvenni.

Télen még kevesebbet locsoljuk a növényt, elég havonta két-három alkalommal vizet adni neki, kivéve, ha a fűtött szobában a túlszáraz, levegő miatt túlságosan kiszáradna a földje.

Az Aloe vera növényt ma már hazánkban is könnyen megvásárolhatjuk, bár virágboltokban még ritkán árusítják, a legtöbb nagy kertészeti áruházban biztos, hogy találkozunk vele. Az Aloe vera növény ára 800-2000 Ft között mozoghat, az ár nagyban függ a növény nagyságától és életkorától is.


Az első években még türelmesen kell gondozni és nevelni az Aloe verát, majd a harmadik évtől megjelenek az első kis sarjak, amelyeket egy éles késsel érdemes leválasztani és elültetni. A levelekben található gélt, csak az 5. évtől szabad felhasználni, ekkor viszont kenhetjük az átlátszó víztiszta gélt a bőrünkre, égési sebekre, horzsolásra, vagy rovarcsípésre.