A globalizáció és a klímaváltozás is szerepet játszik abban, hogy olyan új kórokozók jelennek meg hazánkban, amelyek korábban nem jelentettek veszélyt Magyarországon. Az Országos Epidemiológia Központ által működtetett Nemzeti Biztonsági Laboratóriumban felkészültek az egészségügy számára is új kihívást jelentő vírusok, baktériumok azonosítására. Ez a laboratórium az egyetlen ilyen közegészségügyi célú létesítmény Közép-Európában, és hasonló az egész Európai Unióban is csak néhány országban működik - írta közleményében az ÁNTSZ.

Az egyre melegedő éghajlat hatására olyan kórokozók is megjelennek hazánkban, amelyek eddig csak a mediterrán, szubtrópusi vagy trópusi területeken fordultak elő. A legveszélyesebb vírusok egyikének, a Krími kongói vérzéses láznak és az azt terjesztő kullancsnak a magyarországi megjelenése is jó példa minderre. Egyre emelkedő számban hurcolják be Európába a sárgalázhoz hasonló dengue lázat vagy a maláriát is.

Az Országos Epidemiológiai Központban (OEK), illetve a járványügyi csúcslaboratóriumban, a Nemzeti Biztonsági Laboratóriumban (NBL) az elmúlt 10 évben kifejlesztették a veszélyes kórokozók hagyományos és korszerű molekuláris biológiai diagnosztikai hátterét. A csütörtökön a sajtónak bemutatott létesítmény - speciális kialakításánál fogva - alkalmas a legveszélyesebb kórokozók izolálására, tenyésztésére (akár kísérleti állatokban is), valamint biokémiai tesztek elvégzésére, gyógyszerekkel szembeni rezisztenciájuk meghatározására. Mind a bakteriális, mind a virális veszélyes kórokozók esetében saját készítésű, nemzetközi körvizsgálatokban igazolt diagnosztikumok előállítására is képesek a szakemberek, melyhez a hátteret ez a speciális Biztonsági Laboratórium adja, így biztosítva a folyamatos diagnosztikai készültséget. A diagnosztikumok előállítása mellett a laboratórium veszélyes kórokozók elleni kísérletekben is részt vett (pl. H5N1 madárinfluenza), és készen áll az új influenzavírus, a H7N9 vizsgálatára is.

Az intézetben a legfertőzőbb betegségek kórokozóit tárolják, vagy végeznek velük vizsgálatokat. Megtalálható itt egyebek mellett a pestis, az Ebola, a lépfene (anthrax) kórozója, az állatokban szívférgességet okozó fonálféreg, továbbá vizsgálatokat folytatnak az újinfluenza (H7N9) vírusával is.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár a csütörtöki bejáráson elmondta, a népegészségügyben és a járványügyben ismertté kell tenni az egészségügy „rejtett kincseit", mint például az NBL-t, amelynek révén Európában vezető szerepet tölt be Magyarország. Ugyanakkor a laboratóriumban végzett munka akkor jó, ha nem tudnak róla az emberek.

Az NBL

A magyar kormányok és az Európai Unió együttesen támogatta a „Magyarország fertőző betegségekkel szembeni járványügyi biztonságának megőrzése és fejlesztése" című PHARE projektet. A program fő célkitűzése Magyarország fertőző betegségekkel szembeni járványügyi biztonságának megőrzése és fejlesztése, a gyors reagáló képesség diagnosztikai feltételeinek biztosítása rendkívüli események, veszélyhelyzetek (pl. bioterrorizmus) esetére is, továbbá az ország kapuőr szerepének erősítése az egész Európai Unió számára.

A projekt keretében került sor az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) által üzemeltetett Nemzeti Biztonsági Laboratórium (NBL) kialakítására. A teljes mértékben magyar tervezők, beruházók és kivitelezők által létrehozott laboratórium az egyetlen ilyen közegészségügyi célú létesítmény Közép-Európában, és hasonló az egész Európai Unióban is csak néhány országban működik.

A beruházás során az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala (OTH) egy régi épület alapjain épített egy teljesen új létesítményt, új funkciókkal. Az orvos szakmai háttér biztosításában elévülhetetlen szerepet játszott néhai prof. Berencsi György, az Országos Epidemiológiai Központ virológusa. Az ő javaslatai alapján készítették el a magyar mérnökök a kiviteli terveket, illetve fordítottak gondot a különleges megoldásokat igénylő kivitelezésre.

A beruházást követően a sikeres próbaüzem után az OTH a létesítményt az OEK-nek adta át üzemeltetésre. A Nemzeti Biztonsági Laboratórium a mai formájában több mint 5 éve működik hazánk járványügyi biztonságának szolgálatában - tudatja közleményében az ÁNTSZ.

Forrás: hetivalasz.hu