A sejtekről lefűződő apró hólyagok komoly szerepet töltenek be a sejtek közötti kommunikációban. Ezen hólyagoknak, orvosi néven vezikulumoknak számos típusa ismert, azonban egységes tulajdonságuk, hogy kettős membránnal rendelkeznek, amely biztosítja egyes molekulák sejten belüli és sejtek közötti szállítását is.


Egy nemzetközi kutatás során a Semmelweis Egyetem és a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet munkatársai arra a felismerésre jutottak, miszerint egyes fehérvérsejtek antibakteriális hatással bíró apró hólyagokat, ún. mikrovezikulumokat bocsátanak a környezetükbe.

Hasznos fehérvérsejtek

A fehérvérsejtek egy csoportja, a neutrofil granulociták kiemelt szerepet töltenek be szervezetünk védekezőképességének kialakításában. Aktív mozgásuknak köszönhetően a vérben és a szövetekben egyaránt megtalálhatóak. A baktériumfertőzés helyén a sérült érfalon átlépve, amőbaszerű mozgással, kémiai ingerek segítségével jutnak célba. Kisméretű, szervezetidegen anyagok, például mikroorganizmusok bekebelezésére, endocitózisára képesek. Enzimeikkel lebontják a baktériumok sejtmembránját, majd megemésztik azokat. Egyetlen neutrofil granulocita 10-15 baktérium elpusztítására képes.

Egy eddig ismeretlen ösvény

A kutatók munkájukban új lehetőségként mutatják be a szervezet védelmi vonalának egy eddig nem ismert funkcióját, mely a sejteken kívül, a neutrofil granulocitákról lefűződő mikrovezikulumok segítségével megy végbe. Megfigyeléseik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a neutrofil granulocitákat érő külső hatások eltérő típusú hólyagok lefűződéséhez vezetnek, melyeknek a biológiai funkciója is különböző lehet. Ezek a specifikus mikrovezikulumok nagyon jó hatásfokkal veszik fel a harcot a baktériumokkal szemben. A védekezési folyamat alapja, hogy felületünkön képesek megkötni a baktériumokat.

A mérések igazolták azt az elgondolást, miszerint az egészséges kontrollcsoporthoz képest a bakteriális fertőzésben szenvedő betegeknél jóval magasabb a neutrofil granulocita eredetű vezikulumok mennyisége a vérben. A külső hatásokra felszabaduló hólyagok méretét azonosnak találták, de fehérje-összetételükben és funkciójukban jelentős eltérések mutatkoztak. A neutrofil granulociták tehát nem csupán közvetlenül bekebelezés útján, hanem közvetetten, az általuk termelt mikrovezikulumok segítségével is visszaszorítják a baktériumok támadását, ami új lehetőségeket nyit a korszerű antibakteriális gyógyszerek kifejlesztésében.

Forrás: szimpatika.hu