A fogyókúrás módszerek többsége az édességek teljes mellőzését vagy csupán kis mértékben való fogyasztását javasolja a kívánt testsúly elérése érdekében. Egy amerikai táplálkozáskutató e figyelmeztetést semmibe véve magán kezdett el kísérletezni: kizárólag édességeket fogyasztott, s a kúra eredményeképpen 12 kilót fogyott. Hogy lehetséges?
Mark Haub, a Kansas State University táplálkozáskutatójának saját magán folytatott kísérlete tíz hétig tartott. A tudós ez idő alatt háromóránként fogyasztott a Twinkie nevű, cukrot nagy mennyiségben tartalmazó csokoládéból, amelyet alkalmanként más édességekkel is kiegészített.

A szakértő által elfogyasztott élelmiszereket elemezve megállapítható, hogy a kísérletező kedvű kutató táplálkozása ezen időszakban kétharmad részben úgynevezett junk food-ból – általában egészségtelennek tartott ennivalóból – állt. Az egészségi kockázatokat csökkentendő, amellett naponta fogyasztott multivitamin-készítményt, proteint tartalmazó italt, s pár szem borsót. A tíz hét végeztével a mérlegre állva azt állapította meg, hogy tizenkét kilóval lett könnyebb az édességeken alapuló étrend követésével.

Hosszútávon kockázatos is lehet

Az eredmény minden várakozást felülmúlt: a professzor testtömeg-indexe 28,8-ról 24,9-re, azaz az egészségesként elfogadott tartományba csökkent. Testsúlya és testének zsírtartalma mellett a koleszterin-értékek is csökkenést mutattak.

Haub fogyókúrás módszere újból megerősítette: nem az a lényeg, hogy az alkalmazott diéta a kevés szénhidrát vagy minimális zsírbevitelre épít, hanem a szervezetbe bevitt kalóriák összesített mennyisége. E sorokat olvasva tehát nem az a biztos megoldás, ha azonnal megrohamozzuk a legközelebbi édességboltot; sokkal ajánlottabb részletesen követni a naponta elfogyasztott élelmiszerek energiatartalmát.

Mark Haub édesszájú kísérlete azt támasztja alá, hogy a fogyókúrás módszerek nagy szélsőségek között szabhatók testre: mindenki figyelembe veheti egyéni táplálkozási és mozgási szokásait az energiabevitel szem előtt tartásával. Tény, hogy a csokoládé nem számít egészségesnek, ha főétkezésről van szó, s mivel a szakember megfigyelése csupán tíz hétig tartott, a magas cukortartalmú étel és az egyoldalú táplálkozás nem váltott ki egészségi következményeket, amelyekkel hosszabb távon azonban már számolni kell.

A mennyiség a döntő tényező

A csokoládén és egyéb édességeken alapuló fogyókúra Haub esetében azért működött, mert a szakértő naponta 1800 kalóriánál nem vitt be több energiát. Ez naponta mintegy 800 kalóriával kevesebb, mint a táplálkozáskutató kb. 2600 kalóriás energiaigénye. Mivel a két számból adódó energiaegyenleg negatív előjelű, ez fogyáshoz vezet – attól függetlenül, hogy az egyoldalú táplálkozás számos veszélyt tartogat hosszú távon. Haub megállapításával csak azt kívánta szemléltetni, hogy a hangzatos, különböző élelmiszerfajtákra épülő „csodamódszereknél” sokkal fontosabb, hogy mennyit eszünk, ám „csokidiétájának” követését hosszú távon senkinek sem ajánlja.

Forrás: fokuszbanano.hu