Tippek, praktikák: milyen hibákat NE kövessünk el a hozzátáplálás során!

 

NE KAPKODJ!

Ne kapkodj sohase, mivel a baba sokáig kibírja az anyatej illetve a tápszer segítségével, sokáig azon él, nem kell elsiettetni az anyatej vagy hasonlókról való leszoktatást.
S nem kell pár hét alatt mindennel megismertetned. Szépen lassan kóstoltasd meg vele a különböző ételeket és figyeld meg hogyan reagál a különböző dolgokra.

Mit adhatunk először?
  • 6 hónapos korától fokozatosan lassan adható a babának meggy, alma, gesztenye, s talán még az eper is.
  • Zöldségek: burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla
  • Gabonák: gabonapelyhek, rizs, búza, zab, kukorica 
IDŐZÍTS JÓL!
Napon belül érdemes a kóstoltatást a délelőtti időszakban végezni, ilyenkor a baba még éberebb. Két étkezés között kóstoltassuk az újdonságokat hetes időtartamokban, így biztosan kiderül, van-e valamilyen allergiás reakciója az adott ételféleségre. Először a tízórait, majd az uzsonnát, ezt követően a főétkezéseket érdemes lecserélni szilárd ételekre. A folyamat bár hosszadalmasnak tűnik, de nagyon izgalmas, illetve érdemes rá időt szánni, így a baba a saját tempójában fedezheti fel az új ízek világát, és hosszú távon ez meghozza gyümölcsét. Lehetnek napok, amikor a baba nyűgösebb, nincs türelme, ilyenkor ne legyünk ingerültek, ne erőltessük a dolgot! Inkább hagyjuk ki az aznapi kóstoltatást!
NE HARCOLJ!
Nem érdemes semmit erőltetni! Nagyon fontos, hogy az asztali étkezések körül is ugyanaz a békés, meghitt hangulat uralkodjon, mint a szoptatásnál, így a kicsiben az étkezéshez pozitív érzetek társulnak, és sokkal nyitottabban, nyugodtabban kóstolgat majd. A közös családi étkezésekbe vonjuk be őt is. Igyekezzünk olyan ételeket (is) készíteni, amit ő is megkóstolhat. Így még nagyobb élmény lesz számára az asztalnál együtt eltöltött idő. Az étkezések körül ne legyen harcos hangulat, hiszen ezzel éppen az ellenkezőjét érjük el, mint amit szeretnénk. Sokan felnőttként is vissza tudnak emlékezni arra, ha a közös étkezések nem zajlottak békésen. Ne essünk ebbe a hibába! Figyeljünk egymásra, figyeljünk a kicsire! Ne szóljon a tévé, rádió, ne telefonáljunk! Szánjunk időt egymásra és az ételre!

NE ROHANJ!

A rohanás, kapkodás mindig idegességet szül. Ha az anyuka ideges, a baba is az lesz. Elutasítóvá válik, ellenáll az étkezéskor. Figyeljünk a saját rezgéseinkre! Babáink csak átveszik ezeket, tükröt tartanak felénk. Próbáljuk meg napjainkat előre átgondoltan, hasonló ritmusban szervezni, így nem lesz idegesség, és mégis minden elkészül majd, a baba békében és biztonságban érzi majd magát. Nekünk pedig nagyon könnyű dolgunk lesz egy nyugodt picurral bánni.

FELEJTSD EL A TISZTASÁGOT!
A babák etetése, majd később az önálló étkezések megkezdése bizony sok maszattal jár. Ezzel kapcsolatban is legyünk türelmesek, fogadjuk el ezt az állapotot, és igyekezzünk megkönnyíteni a picik próbálkozásait. Nyilván nem könnyű megőrizni a hidegvérünket, amikor egy gyors csapás következtében a kanál kiugrik a tányérból, és mindent beterít a spenót, a cékla... Igyekezzünk kezdetben a babák etetőszékét jól és könnyen takarítható felületek közé állítani, így nem kapunk agybajt, ha kirepül, leesik a színes falat. A baba ruháját remek partedikkel tudjuk megóvni a foltoktól és magunkat a folyamatos mosás-vasalástól.

A lényeg tehát: légy nyugodt és bátor, mindezt babád is érezni fogja, és az új ízekkel való ismerkedés gyönyörű kalanddá válik majd!

Forrás: http://www.nlcafe.hu