Bár sokkal érzékenyebbé válnak a babával kapcsolatos veszélyhelyzetekre az újdonsült anyák, azonban más stresszes szituációkra, amelyek nem kapcsolódnak a kicsihez, kevésbé érzékenyek - derült ki egy tanulmányból. Úgy tűnik, hogy a szülés megváltoztatja a stressz érzékelését a nőknél. Ez a változás a neuroendokrin rendszert érinti, és valószínűleg abban segít, hogy az anyák könnyebben alkalmazkodjanak az újszülött megjelenését kísérő stresszhez.
A kutatás során gyermektelen és újdonsült anyák agyát vetették alá funkcionális mágneses rezonancia képalkotó vizsgálatnak (fMRI). A kísérletben a gyermektelen anyáknak olyan orrsprayt adtak, amely a szülés után nagy mennyiségben felszabaduló hormont, az oxitocint tartalmazta. Ennek hatására a nők a nemrég szült anyákhoz hasonlóan érezték magukat, és kevésbé voltak feszültek. Ezt nem csak a kérdőívekből, hanem a vérmintájukból meghatározott kortizol (stresszhormon) szintjével is bizonyították.
A kutatás vezetője szerint ez azért lehetséges, mert a szervezet így segít megbirkózni az újszülött megjelenése okozta drámai változásokkal.
A kutatás vezetője munkatársaival több száz szülő és felnőtt gyermek kapcsolatát követte nyomon, melyek során a túlzott szülői gondoskodás negatív következményeit igyekeztek feltárni. Megállapították, hogy egyrészt ezek a gyerekek többnyire önállótlanok, ám ugyanakkor túlzottan önteltek lesznek, másrészt a szüleik kevésbé elégedettek a családon belüli kommunikációval és kapcsolattartással. Hiába vezeti a szülőket a legjobb szándék, gyerekükkel még sem tesznek jót, sőt a túlzott féltés következtében ezek a fiatalok gyakran szorongókká, depressziósakká és a másokkal való együttműködésre képtelenné válnak.
A szakemberek arra is kíváncsiak voltak, vajon mi áll a túlzott gondoskodás hátterében, és megállapították, hogy ezekben a családokban gyakran nagyon szegényes a családtagok közötti kommunikáció, és a gyerekek kevésbé együttműködőek a szüleikkel, ugyanakkor hajlamosak elhinni magukról, hogy ők a világ közepe, és elvárják, hogy – ahogy a szüleik tették – az egész világ gondoskodjon róluk.
A szülők nem is tudják, mennyit ártanak viselkedésükkel, milyen érzelmi és lelki károkat okoznak azzal, ha olyan szinten nyúlnak bele felnőtt gyermekük életébe, amire neki már nem lenne szüksége.
A szakemberek a továbbiakban azt tűzték ki maguk elé célul, hogy megpróbálják a szülői túlféltés fogalmát – melyet "helikopterszülőség" néven is ismer a szakirodalom - minél pontosabban körülírni, és mivel mindez egy viszonylag új kutatási terület, további vizsgálatok révén igyekeznek minél alaposabban feltárni a jelenség mögötti okokat és azok következményeit.
Forras: mindigno.hu
0 Megjegyzések