A szoptatás időszaka sokszor az anya és a baba számára sem egyszerű, nem csoda, ha számtalan jó tanács, népi hiedelem, illetve szájhagyomány útján továbbadott ötlet él azzal kapcsolatban, miként könnyíthető meg ez az időszak.Egy megjelent tanulmány során 124 olyan szoptatási szakértőt kérdeztek ki egy online kérdőív segítségével, akik az Egyesült Államok 29 különböző államában működtek. A megkérdezettek 69 százaléka számolt be arról, hogy már hallott a szoptatással kapcsolatos népi bölcsességeket, és 65 százalék vallotta be, hogy már maga is adott ilyen tanácsot a hozzá fordulóknak.
A szakemberek úgy találták, hogy számos népi hiedelem kering a szakemberek körében is, melyek közül leggyakoribbak a tejszaporításra ajánlott különböző gyógynövénykészítmények, illetve a sajgó, begyulladt mellre ajánlott káposztalevelek. Emellett többféle étel elkerülését is javasolni szokták, hogy a kisbaba puffadását és hasfájását megelőzzék a szülők.
Nagyon gyakori tanács a kismamák számára, hogy a tejtermelés növelése céljából igyanak sört, és noha ez a vélekedés már az 1800-as években is fennállt, a mai napig nem született semmilyen tudományos alátámasztása ennek a hitnek. Számos kultúrában javasolják a szoptatós anyáknak a zabkása fogyasztását tejszaporítás céljából, ám ezt sem támasztják alá vizsgálatok, ugyanúgy, ahogy a káposztalevelek alkalmazását a fájó mellekre, vagy a sajgó mellbimbóra helyezett teafilterek létjogosultságát sem.
A tanulmányból az is kiderül, hogy azok között a tanácsadók között, akik valamilyen alternatív ötletet is javasoltak a szoptatós kismamák számára, illetve azok között, akik csak a hivatalos orvosi javaslatokkal segítették a hozzájuk fordulókat, sem korban, sem képzettségben, sem tapasztalatban, sem társadalmi-gazdasági helyzetben nem volt kimutatható semmilyen jelentős különbség. Amint azt Schaffir megjegyezte, a tanulmány során az Egyesült Államokban terjedő különféle nép gyógymódokat és hiedelmeket vették figyelembe, így más országokban akár egészen más eredmények is születhetnek ebben a témakörben. Arra nézve azonban további kutatásokat tartanak szükségesnek, hogy vajon a fenti jó tanácsok valóban csupán ártalmatlan javaslatok, vagy esetleg valamelyiknek lehet komolyabb egészségkárosító hatása is.
Forrás: mindigno.hu
0 Megjegyzések