A Magyar Baptista Szeretetszolgálat 13 éve járt először Észak-Koreában, a mostani út a háborús fenyegetés miatt különös tapasztalatokkal szolgált. A Szeretetszolgálat elnöke szerdán jött el Phenjanból.     
 
Kossuth Rádió - Phenjanban és egész Észak-Koreában érezhető a mozgósítás és a háborús hangulat keltette feszültség, s az is, hogy az észak-koreai nép láthatóan hisz a hivatalos propagandának, számolt be az ott szerzett tapasztalatokról Szenczy Sándor, aki szerdán jött el Phenjanból, és jelenleg Pekingben tartózkodik. A Magyar Baptista Szeretetszolgálat elnöke nem először járt a világtól elzárt országban. Mostani útjáról elmondta: a bizonytalanság abban is érzékelhető, hogy az elmúlt napokban több, Észak-Koreában állomásozó külföldi diplomata is felkereste őket a szállodában tájékoztatásért. Először az orosz, illetve a kínai nagykövet látogatta meg, majd a többi ország képviselői is elmentek, s arról beszéltek, hogy egy fegyveres konfliktus esetén hogyan lehet a nagykövetségeket evakuálni, számolt be Szenczy Sándor a Kossuth Rádió Szombat reggel című műsorában. A Szeretetszolgálat elnöke úgy fogalmazott: a mostanihoz hasonló feszültséget az elmúlt tíz évben még sosem érzékeltek.

A Szeretetszolgálat munkatársai a határ közelében is jártak, s meglepve tapasztalták, hogy csak az észak-koreai oldalon voltak katonák, a dél-koreai részen azonban a szokásos őrséggel sem találkoztak a határt elválasztó demarkációs vonalnál. Szenczy Sándor idézte az észak-koreai határőr szavait, aki azt mondta: úgy oda fognak csapni, hogy senkinek nem lesz lehetősége békeszerződést aláírni, mert mindenkit elpusztítanak. Eltökéltséget és harciasságot érzékeltek, tette hozzá a Szeretetszolgálat elnöke.
A Magyar Baptista Szeretetszolgálat képviselői többször nyújtottak már humanitárius segítséget Észak-Koreában, s most is az ottani mozgássérült szövetség felkérésére érkeztek. Az elmúlt évekig mindig azt az információt kapták, hogy a kommunista országban olyan jó az egészségügyi ellátás, hogy nincsenek mozgássérültek. Ez megváltozott, az új elnök fontosnak tartja a sérült emberek problémáinak kezelését, mondta Szenczy Sándor. Egy olyan intézményben jártak, amely egy hónappal ezelőtt alakult meg, s tömegével találkoztak mozgássérült gyerekekkel, akikről eddig nyilvánosan nem lehetett tudni. Azt remélik, hogy a magyar módszerrel segíteni tudnak nekik, s azt is tervezik, hogy a nyáron konduktorokkal mennek vissza, illetve észak-koreaiakat fogadnak a képzéseiken. A gyerekek mellet az őket képző pedagógusokkal is szeretnének foglalkozni. A Szeretetszolgálat az elmúlt években Vietnamban, Kambodzsában, Irakban, Jordániában is végzett hasonló munkát.
A magyarok Észak-Koreában a két nép barátságának jegyében az ötvenes években még kórházat is építettek. A baptisták korábbi látogatásukon, 2010-ben gyógyszereket, köztük szívgyógyszert, antibiotikumot és tbc-elleni szereket adományoztak.
Phenjani látkép magyar szemmel
Álcahálóval közlekedő tömegközlekedési eszközökről, mozdonyokról, közömbös tekintetű emberekről, ellenőrzött idegenekről és vihar előtti csendről számolt be magyar Baptista Szeretetszolgálat küldöttségének négynapos észak-koreai útja után az MTI-nek az egyik résztvevő, Lukács Csaba, a Magyar Nemzet újságírója Pekingben. A küldöttség négy tagja szombaton hagyta el Phenjant, és érkezett a kínai fővárosba, míg a delegáció vezetője, Szenczy Sándor lelkész egy nappal korábban érkezett Pekingbe, ahonnan hazatér Magyarországra.
Lukács Csaba elmondta, hogy információik szerint pénteken Phenjanban berendelték a teljes külügyi állományt, először az orosz és a kínai nagykövetet, majd délután a többi diplomáciai külképviselet, nemzetközi szervezet vezetőjét tájékoztatták arról, hogy nem tudják az ott maradó külföldiek biztonságát garantálni. Ez lényegében azt jelenti, hogy mindenki a saját felelősségére maradhat - értelmezték az elhangzottakat a magyar küldöttség számára. A koreai fél ugyanakkor minden segítséget felajánlott az evakuáláshoz.
Még mindig sok a turista
Az Air Koryo légitársaság pekingi gépén minden hely foglalt volt, és a magyarok azt valószínűsítik, hogy a turisták mellett egyes képviseletek személyzete is az utasok között volt. A magyar csoport Phenjanban találkozott holland, francia turistákkal, egy amerikai, valamint egy olyan hongkongi diákcsoporttal is, amelynek két kísérőtanára magyar volt. Az indiai külügyminisztérium kelet-ázsiai ügyeket felügyelő főosztályvezetője szintén velük egy időben volt Phenjan vendége. Valamennyiük látogatási menetrendje lényegében azonos volt, köztük az emlékművek, a néhai vezetők mauzóleuma és a panmindzsoni demilitarizált övezet.
"Kegyetlen csapást mérünk az ellenségre"
Lukács Csaba elmondta, a kíséretükben lévő egyik észak-koreai férfi az Észak- és Dél-Koreát elválasztó ideiglenes határvonalnál álló barakkokra utalva azt mondta, ezekre már nem lesz szükség, mert olyan kegyetlen csapást mérnek az ellenségre, hogy részükről nem lesz, aki aláírja "a feltétel nélküli megadásról szóló nyilatkozatot". Az országban utazva a magyarok nem látták jelét mozgósításnak, csak egyszer tűnt fel egy páncélozott harcjármű a földeken. A velük kapcsolatba került emberek, csakúgy mint a média, arról beszélnek, hogy országukat provokálják. A turistáktól megtudták, hogy napi 200 eurót fizettek az útjukat szervezőknek, és bár már létezik internet az országban, és az ahhoz szükséges kártya 42 euróba kerül, az utóbbi hetekben még korlátozással sem lehet a világhálóra kapcsolódni.
A magyar küldöttség tagjai arra a kérdésükre, hogy mi jelenti az ott élőknek a legnagyobb gondot, mindenki egybehangzóan az élelmiszerhez jutást válaszolta. A havonta kiadott napi fejadag 500 gramm gabona, ami lehet szója, rizs vagy liszt.
A hármas- és négyesikreket elveszik szüleiktől
A magyar delegáció, amelynek úti célja volt segítséget felajánlani az észak-koreai mozgássérültek rehabilitációjához, Szarivon városban egy gyermekotthont is felkereshetett, ahol az egész országban született hármas és négyes ikreket látják el. Őket azért veszik el a szüleiktől - tudták meg -, mert anyagilag nem lennének képesek a felnevelésükre, de látogathatják gyerekeiket. Lukács Csaba elmondta, hogy útjuk vége egybeesett a koreai halottak napjával, így láthatták, hogy az emberek a központi urnatárolóból a szeretteik hamvait tartalmazó fényképes urnákat kiviszik a szabadba, a parkokba, a folyó mellé. Köréjük gyűlnek, mellé helyezik az elhunyt kedvenc ételeit, pálinkát locsolnak a földre, úgy emlékeznek.
Lukács Csaba harmadszor járt Észak-Koreában, és úgy látta, a főváros határozottan modernizálódik, hatalmas ütemben parkosítanak, több az új épület, és látványosan megnőtt az autóforgalom is. Az utakon a buszmatuzsálemek mellett kínai márkájú autók, Mercedesek, japán és német gépkocsik is futnak. "Forgalmi dugóktól azért egyelőre nem kell tartani" - tette hozzá az újságíró.