A petefészekrák is megelőzhető az endometriózis kezelésével? Azoknál a nőknél, akiknél az endometriózist műtéttel kezelték, csökken a petefészekrák esélye, míg az endometriózis hormonnal történő kezelésének nincs ugyanilyen kedvező hatása.

„A mellben lévő 7 cm-es tumor 1 cm-re csökkent.”
Az endometriózis egy igen gyakori, és sokszor erős fájdalmakkal járó nőgyógyászati betegség, mely során a normális esetben csak a méh belső felszínén található méhnyálkahártya-szövet a méh üregén kívül is megtalálható.

Becslések szerint Észak-Amerikában több mint 5,5 millió nőt érint ez az állapot, amely - ha kezelés nélkül hagyják - a megfoganni képtelen nők 40 százalékánál növelheti a meddőség esélyét. Korábbi kutatások arra is rámutattak, hogy az endometriózisban szenvedő nőknél a különféle rákra - például a petefészekrákra - való hajlam is megnőhet, ám egyes vizsgálatok szerint műtéti beavatkozással tenni lehet mindez ellen.

Az Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica című lapban megjelent friss kutatást vezető dr. Anna-Sofia Melin, a stockholmi Karolinksa Intézet és Karolinska Egyetemi Kórház munkatársa elmondta, hogy a legtöbb endometriózisos nőt hormonnal kezelik, súlyosabb esetben pedig műtéthez folyamodnak. Vizsgálatuk során a szakemberek arra voltak kíváncsiak, melyik eljárás a hatékonyabb, ezért - a svéd beteg-nyilvántartási adatok felhasználásának segítségével - olyan nőket követtek nyomon, akiknél 1969 és 2007 között diagnosztizáltak endometriózist, majd annak is utánanéztek, hogy a betegség megállapítást követő egy éven belül hány személynél mutattak ki petefészekrákot.

Az eredmények azt mutatták, hogy a műtéttel történő petefészek eltávolítás - ugyanúgy, ahogy az összes látható endometriózis eltávolítása - csökkentette a petefészekrák későbbi kialakulásának esélyét. A hormonális kezelés hatásával kapcsolatban egyelőre nem sikerült ugyanezt megállapítani, így a szakemberek ezen a területen még további vizsgálatokra készülnek.

Forrás: vital.hu