A liliomfélék családjába tartozó spárga gyógyító hatásait már a régi időkben is felfedezték, korábban a népi gyógyászatban első sorban fájdalomcsillapításra és gyulladáscsökkentésre használták. A spárgát manapság főként értékes és magas tápanyagtartalma miatt kedvelik, nagyon gazdag K, C, A, E, B vitaminokban és folsavban, valamint biztosítja szervezetünk számára a szükséges fehérjét, mangánt, foszfort és rostot. Ezen kívül még számos más nyomelem és ásványi anyag is megtalálható benne, többek között magnézium, cink és vas.
Azonban nemcsak szervezetünk egészségének megőrzéséhez járul hozzá, hanem tökéletesen alkalmazható különböző betegségek természetes orvoslására is. A spárga hatékony vízhajtó, jól alkalmazható húgyúti fertőzések és felfázás esetén is, valamint tisztítja a vesét és kiváló a vesekövek feloldásában is. Azonban nem csak vesénket, hanem vérünket is tisztítja, ezáltal bőrünk szépségéhez és egészségéhez is sokban hozzájárul. A spárgában található folsav bástyaként védi szívünket és érrendszerünket, rendszeres fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Szakértők szerint napi 400 mcg folsav bevitele évente akár 10 %-kal is csökkentheti a szívinfarktus kialakulásának kockázatát. A réz semlegesíti a szervezetben zajló káros oxidációs folyamatokat, így lecsökkenti a különböző daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. A folsav hiánya az egyik leggyakoribb vitaminhiány, általános rossz közérzetet, fáradékonyságot és koncentrálóképesség hiányát is okozhatja. Ezen tünetek kialakulását szintén megelőzhetjük elegendő mennyiségű spárga fogyasztásával. Mivel gazdag kálciumban, hatékony fegyvernek bizonyul a csontritkulás ellen is.
Fogyasztása kismamáknak különösen ajánlott, mivel segít megakadályozni a születési rendellenességek kialakulását, többek között például a velőcső elzáródását. Így tanácsos már a terhesség előtt, illetve korai szakaszában lehetőleg minél több spárgát fogyasztani, remek természetes alternatívája, illetve kiegészítője lehet a különböző gyógyszertári terhességgyógyszereknek. A spárga hatékonyan alkalmazható szépségünk megőrzésében is. Segíthet akár olyan bőrhibák kiküszöbölésében is, mint például a pattanásosság vagy ekcémák, hiszen a nyersen fogyasztott spárga vagy spárga lé a vér lúgosítása révén jó hatással van ezen problémákra. A B vitaminban található riboflavin pedig a körmök és hajunk szépségéhez járulhat hozzá, erősítve és élettel telivé varázsolva azokat. Mivel gyorsítja az anyagcserét és az emésztést, így bátran fogyaszthatjuk diétázáskor, kitűnő fogyókúrás menü készíthető belőle. Kiemelkedő cinktartalmának köszönhetően erősíti a kötőszövetek és az erek falát, serkenti az agy működését, valamint hozzájárul körülbelül 300 enzim felszívódásához. A népi gyógyászat pedig fontos afrodiziákumként tartja számon, hiszen kitűnően ellensúlyozza, korrigálja a cinkhiány okozta libidócsökkenést.
Egy további fontos előnye, hogy akár a különböző drága, gyógyszertárakban kapható probiotikumok is helyettesíthetők vele, mivel a bélflóra aktív védőjeként segíti a jótékony baktériumok kialakulását, szaporodását.
0 Megjegyzések