A kökény Magyarországon is megtalálható tövises cserje, melynek termése – bár kevesen tudják – gyógynövény. A kékeslilás színű, apró bogyóra emlékeztető vadgyümölcs szinte bárhol megterem: hegyoldalakban vagy akár napfényes erdők szélein. 

A kökény – népies nevén kökönye,zabszilva, boronafa– szeptemberben kezd érni. Éretlenül fogyasztva kissé kesernyés, fanyar ízű, de amint megcsípi a dér, érdemes szedni, hiszen ekkor húsa megpuhul, íze pedig édeskéssé válik.

A kökény magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, s jótékony hatással bír többek között a szív- és érrendszerre. A terméséből készült lekvár nemcsak nagyon finom, de emésztési zavarokra is alkalmas. A virágjából teát készíthetünk, mely remekül funkcionál vízhajtóként, hashajtóként egyaránt. A leveleiből néhányat fél liter vízben forralva, majd a forrázatot megszűrve olyan szájvizet főzhetünk, amely enyhíti a torokfájást és gyógyítja a megduzzadt mandulákat is. A kérgéből készült főzetnek pedig nyugtató hatása ismert. A csonthéjas gyümölcs emelett olyan flavonoidokban bővelkedik, melyek csökkenthetik a rákos megbetegedések kockázatát.


Kökényvirág tea és hatásai

Virágzata apró, fehér, ötszirmú és a lombfakadás előtt nyílik. Bimbójából (kökényvirág), flores acaciae nostratis vértisztító, fogyást elősegítő teát főznek. (Érdekes népi megfigyelés: A kökény virágzásakor hűvös, szeles, viharos az időjárás.)

A virágzata teaként hashajtó, terméséből készült lekvár viszont hasfogó.

A virágdrog (Pruni spinosae flos) igen bőségesen tartalmaz különféle gykozidákat.
A virág forrázata a következőket tudja:
-enyhe hashajtó
-vértisztító
-vizelethajtó
-magas vérnyomást csökkentő
-enyhe fogyasztó

Ezt a növényt azoknak javaslom, akiknél ajánlott az anyagcsere fokozása, mert jó vízhajtó, vértisztító és enyhe hashajtó, még gyerekek is használhatják. Érdekes módon a gyümölcse, nagyobb mennyiségben, szorulást okozhat.

A virágából készült főzet, - ami úgy készül, hogy két evőkanálnyi szárított növényt beleteszünk negyed liter vízbe, és egy percig főzzük, - gyomorgörcsoldó, zsírcsökkentő, soványító hatású, ami pl. fogyókúráknál teljesen ártalmatlan. Mivel vértisztító is, ezért bőrkiütéseknél is jó. De vese és hólyagbántalmaknál is kitűnő.

Fáradt lábra jó pihentetőnek, ha a virágból készített főzethez teszünk egy marék sót, és egy marék fahamut, és ebben áztatjuk a meggyötört lábainkat.

Gyümölcsének felhasználása:
Almával mártás készíthető belőle, amit húsokhoz és vadhúsokhoz ízesítőként egyaránt felhasználhatunk.

Mézzel, gyógyító hatású dzsem, vagy zselé készítésére használhatjuk.

Gyümölcsbor készítésére is alkalmas. (Híres a spanyolországi Navarra környékén előállított Patxaran).

Likőrt is készítenek belőle, de fogyasztják cukrozott gyümölcsként, vagy gin hozzáadásával 1-2 hónapig érlelve.