Újabb három sikeres szívműtétet hajtottak végre a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben - jelentette be Ofner Péter főigazgató főorvos a budapesti intézményben tartott keddi sajtótájékoztatón. Az egyik műtét jelentősége az volt, hogy Magyarországon először ültettek be hordozható műszívet gyerekbe.
A másik két beavatkozást egy hét hónapos csecsemőn, illetve egy 23 éves fiatalemberen végezték el, mind a ketten szívtranszplantáción estek át. Ofner Péter főigazgató az eseteket ismertetve elmondta: a beavatkozások különlegesek voltak, a legbonyolultabb szívsebészeti eljárásokat alkalmazták a műtétek során.
A műszíves beavatkozásról elhangzott, hogy a 16 éves Róbert évek óta súlyos szívizombetegségben szenvedett, szívizom-elernyedő képessége károsodott. A betegségéből fakadóan károsodott a tüdeje is, a beteg állapota folyamatosan romlott. Ebben az állapotban a mind a szív-, mind a szív-tüdőtranszplantáció ellenjavallott volt. A fiú végül a legkorszerűbb, kisméretű, a szívburokba ültethető keringéstámogató eszközt kapott. A beavatkozást február 8-án végezték el, azóta állapota stabilizálódott.
Prodán Zsolt főorvos elmondta, az eszközt teljesen beültették a szervezetbe, mindössze egy vékony kábel hagyja csak el a testet, és a műtéttel a korábbi rossz tüdőműködés is helyre fog állni. Róbert valószínűleg egy-két héten belül elhagyhatja a kórházat, és miután - az eszköznek köszönhetően - normalizálódott a tüdőverőér-nyomás a szervezetében, alkalmas lesz a transzplantációra.
A másik beavatkozásról elmondták, hogy a most hét hónapos Nimród súlyos, veleszületett szívfejlődési rendellenességgel jött világra, szíve bal kamrája hiányzott, testében csak úgynevezett egykamrás keringés kialakítására volt esély. Újszülött korban megműtötték, azonban állapota folyamatosan romlott, felkerült mind a magyar, mind az európai transzplantációs listára. Végül - 56 napos várakozás után - külföldről kapott új szívet, és január 10-én a kisfiút megoperálták, állapota jó, hamarosan ő is hazamehet.
A harmadik beavatkozást egy fiatalemberen, a 23 éves Mátén végezték el, aki szintén veleszületett szívrendellenességgel született. Őt egyéves korában már megoperálták, de tavaly keringési elégtelenséget állapítottak meg nála. Végstádiumú szívelégtelensége miatt került fel a magyar, majd az európai transzplantációs listára, műtétje január 28-án volt. Ofner Péter hangsúlyozta: azzal, hogy Magyarország részlegesen csatlakozott az Eurotransplanthoz, csökkent a donorszervre való várakozási idő. A főigazgató beszámolt arról is, hogy - egy januári minisztériumi rendeletben - a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetet jelölték ki a fejlődési rendellenességgel születettek felnőttkori transzplantációjára.
Dr. Ofner Péter a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet főigazgató főorvosa és dr. Szatmári András szakmai igazgató, a Gyermekszív Központ vezetője, megbízott osztályvezető főorvos kiemelte: 2013-ban új fejezet kezdődött az intézet szívtranszplantációs és műszív programjában. A korábbi 18 sikeres gyermek szívátültetés és 9 műszív kezelés után az elmúlt hat hét alatt olyan, a legbonyolultabb szívsebészeti technikát jelentő műtéti beavatkozásokra került sor, melyek Európában is különlegesnek számítanak. Ezek közé tartozik Máté műtéte is, amikor dr. Prodán Zsolt, a csecsemő és szívsebészeti osztály megbízott osztályvezető főorvosnak szobrászkodnia kellett, hogy az új szív megfelelő helyre kerüljön és működjön is - utalt a műtétet végző orvos nagy erőfeszítést igénylő munkájára dr. Andréka Péter, a felnőtt kardiológiai osztály osztályvezető főorvosa.
A budapesti intézet 2007 óta végez gyermekszív-transzplantációt. Azóta tizenkilenc gyermek és egy felnőtt betegen végeztel szívátültetést. A műszív-beavatkozások száma tíz volt, az érintettek közül nyolcan gyermekek.
Magyarországi szívátültetések gyerekeken
A világon az első szívátültetést Christiaan Barnard dél-afrikai sebész végezte el 1967. december 3-án. Magyarországon az első szívtranszplantáció húsz éve, 1992. január 3-án történt, gyermeken másfél évtizeddel később hajtottak végre először hasonló műtétet itthon. A szívátültetésekre Budapesten, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermekszív Központjában került sor.
2007. október 18. - Magyarországon először végeztek gyermeken szívátültetést a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben. Az első hazai újszíves gyermek, egy hétéves kisfiú 2008. június 24-én halt meg Balatonvilágoson, a szervátültetésen átesett gyermekek táborában.
2008. március 14. - Magyarországon először hajtottak végre sikeres szívtranszplantációt csecsemőn. A tizenegy hónapos kislány egy egyéves gyermek szívét kapta meg.
2008. szeptember 29. - Végrehajtották az első magyarországi gyermekkori műszívbeültetést. (Ezzel az eszközzel hónapokig elélhet a beteg, amíg megfelelő donort találnak számára.) A két és fél éves kisgyereken november 1-jén hajtották végre a szívátültetést.
2008. november 26. - Újabb sikeres műszívbeültetést végeztek el, ezúttal egy 15 hónapos kislányon, aki 2009. május 30-án kapott új szívet - ezen a napon az intézetben egy sikeres műszívbeültetést is végeztek egy 13 éves gyermeken.
2009. november 28. - 24 óra alatt három sikeres szívátültetést hajtottak végre, a transzplantációt két férfin és egy 12 éves kislányon végezték el.
2010. március vége. - Két kisgyermeken hajtottak végre műszívbeültetést. A beavatkozást egy négy és fél éves, valamint egy egyéves, veleszületett szívizombetegségben szenvedő gyermeken végezték el.
2010. augusztus 12. - Új szívet kapott egy ötéves kisfiú, akit a műtét előtt 177 napig műszív tartott életben.
2010. szeptember 4. - Egy nyolcéves kisfiúba ültettek be új szívet.
2010. december 8. - Sikeres szívátültetést hajtottak végre egy hatéves kisfiún, akit 264 napig műszívkezeléssel tartottak életben. A mostani az intézetben 2007-ben indult program tizennegyedik beavatkozása volt.
2012. február 21. - Sikeres szívátültetést hajtottak végre egy 8 éves kislányon. Ő az első, aki Magyarországnak az Eurotransplant szervezethez történt év eleji részleges csatlakozása révén külföldről kapott donorszervet.
2012. május 10. - Sikeres szívátültetést hajtottak végre egy három hónapos, öt kilogrammos csecsemőn. A kisfiú a legfiatalabb beteg, aki eddig Magyarországon új szívet kapott.
2012. július 31. - Magyarországon rekordidőnek számító, 287 napig tartó műszívkezelés után hajtottak végre szívátültetést egy négyéves kislányon.
0 Megjegyzések