A teát réges-régen az örök élet italának tartották, a szellemi és fizikai erő fokozójaként alkalmazták. Később, ahogy az európai kultúrában is megjelent, a gyógyerejű italt egyre inkább élvezeti szerként fogyasztották, elvesztve ezzel eredeti jelentőségét. Azonban a XX. század végén az antioxidánsok fontosságának felismerésével újból az egészség került a figyelem központjába.
A tea legfontosabb összetevője élettani szempontból a koffein (teanin), amelynek értágító hatása van, ezen kívül a szellemi és a fizikai tevékenységeket is élénkíti. A teában levő koffein azonban jobb hatású, mintha tabletta formájában vennénk be. Lényeges különbség, hogy a teával bevitt koffein nem emeli meg a vérszérumban levő zsírsavak mennyiségét.
A régi időkben a teát szinte minden betegség ellen használtákÍgy reumakezelésre, látásjavításra, fejfájást csökkentettek, fizikai és szellemi bágyadtságot űztek el vele.:
26392_image002.jpg
A teában található koffein hat a gyomorsavtermelésre, növeli a szívizom teljesítményt, a légző centrum izgatásával gyorsítja és mélyíti a légzést. Elősegíti a vérátáramlást. A koffein bő hatása a központi idegrendszert stimulálja és hatással van az agykérgi funkciókra.
A tea koffeinje nagyrészt a csersavhoz kötött és csak a bélrendszerben szabadul fel fokozatosan, míg a kávé koffeinje gyorsan, lökésszerűen kerül a vérpályába, addig a teáé csak fokozatosan. A teaital hatása tehát összehasonlítva a kávéivással, sokkal komplexebb és lassúbb, erre vezethető vissza, hogy a koffeinre érzékeny emberek jobban viselik a teát, mint a kávét.
A szív- és érrendszeri megbetegedésekben szenvedőknek is hasznos lehet a fogyasztásuk. Polifenoljaiknak antioxidáns hatása megakadályozza a koleszterin felszívódását, ezzel gátolja az érszűkület kialakulását. Fluoridtartalmuknak köszönhetően a fogszuvasodás megelőzésében is fontos szerepet játszhatnak – természetesen csak cukor nélkül fogyasztva.
Amerikai tudósok egy csoportja megállapította, hogy az EGCG polifenol gátolja az agy károsodását. Vizsgálatokat végeztek olyan egereken, amelyek az Alzheimer-kórhoz hasonló örökölt betegségre való hajlammal rendelkeztek, EGCG szert adtak nekik, amely a zöld- és a fehér teában található jelentős mennyiségben. Kiderült, hogy a fehér- és a zöld teában található EGCG csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásában szerepet játszó a beta-amiloid szintjét.
A tealevél kémiája
A friss tealevelek a növényi sejt szokásos anyagain kívül sok metil-xantint és polifenolt tartalmaznak. Az 1. táblázat a levelek átlagos összetételéről nyújt képet. A pontos kémiai összetétele függ a növény fajtájától, a levél korától, a talajtól, az éghajlattól, a termesztéstől.
Amennyiben bővebb információt, tudást szeretne kapni a teával kapcsolatosan, akkor iratkozzon fel a tea-tanfolyamunkra! A tea-tanfolyam elvégzése után egy teadiplomával jutalmazzuk!
A feliratkozás után egy ajándék kancsó teára a vendégem!
Feliratkozás a tealevélre itt: http://www.potalateapalota.hu
0 Megjegyzések