Fegyverzeti anyagok beszerzésére írt ki közbeszerzési tendert az adóhatóság. Többek között 300 ezer lőszert, taktikai mellényt, mobil szélmérőt és taktikai kést vesz a NAV – írja az Adó Online.

„Fegyverzeti anyagok beszerzése a NAV részére, 5 részben” címmel jelent meg tenderkiírás az adóhatóság honlapján, amely szerint a NAV katonai, rendvédelmi, rendészeti célokra szánt árukat vásárolna.

A felhívás szerint a NAV többek között több mint 300 ezer lőszert, lézeres távmérőt, mobil szélmérőt, taktikai mellényeket, taktikai késeket, célmegvilágító kézi reflektort, pisztolyokat, bilincseket és spray-ket vásárolna.

Fegyvert adnak a tűzoltók kezébe

Harci kiképzésen fegyveres harcászati ismereteket sulykolnak beléjük, enélkül senkiből nem válhat tűzoltó.

A Katasztrófavédelem honlapjáról egy fotó az újoncok harcászati kiképzéséről

A tűzoltók máris lázadoznak a kiképzés ellen. Úgy tudjuk, sokan fontolgatják, leszerelnek, ha életmentés helyett fegyvert kell fogniuk. Kiss József, a tűzoltók szakszervezetének elnöke is így tudja.

– A srácok mondták nekem, felejtsék el, hogy őket odavezényeljék a bázisra, akkor inkább felmondanak. Az első kurzus mindenesetre lement a kiképzőbázison. Még velem sem közölte senki, miért akar gépkarabélyt adni a tűzoltók kezébe a Belügyminisztérium (BM). Azt sem tudom, miért akarnának tűzoltót átvezényelni fegyveres testülethez, ahogyan ezt a jogszabály lehetővé teszi – jegyezte meg Kiss József.

A kérdésre a Blikk sem kapott egyértelmű választ a BM-től. Azt sem tudtuk meg, hogy például tömegoszlatásra is bevethetik-e a jövőben a fegyveres kiképzést kapott tűzoltókat.

A BM sajtóosztálya szerint a tűzoltók ezentúl a rendőrökével azonos alapkiképzést kapnak. Így lövészeten is részt vesznek. A „fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény” módosítása lehetővé teszi, hogy a fegyveres ismereteket a tűzoltók a gyakorlatban is felhasználhassák, hiszen bármikor átvezényelhetik őket szolgálatra például a rendőrséghez.

Hogy csak az újonnan belépőket érintik-e a változások, nem tudtuk meg a BM-től. Mint ahogy azt sem hogy lesz-e saját géppisztolya minden tűzoltónak, és hol fogják tárolni a fegyvereket.

A tárca egyik, neve elhallgatását kérő munkatársa azt mondta, nem a tűzoltókkal akarják növelni a rendőrség létszámát, és nem is lesznek felfegyverezve, ez csak a rendészeti alapképzés része.

– Két hét alatt meg lehet tanulni bánni az AMD-vel – vélekedett Gillányi Zoltán (39) honvédőrnagy. A hadseregben ennyi idő alatt az újoncok a fegyverrel, a lőelmélettel is megismerkednek és a lőtéren gyakorlati tudást szereznek.

 Ez az AMD: Tárral felszerelve kevesebb, mint négy kilogrammot nyom, és percenként akár száz lőszert is képes ontani a Kalasnyikov AMD („automata deszant”) gépkarabély változata. Az AMD a légierő, a páncélos csapatok, a deszantosok kedvelt fegyvere. 20 és 30 lőszeres tárral is felszerelhető. Elméleti lőtáv 500 méter – eddig pontosan – is – lehet vele lőni. Az AMD-t jelenleg leginkább a rendvédelmi szerveknél, pl. a rendőrségnél rendszeresítették.