Korallzátonyok víz alatti panorámafelvételeivel bővült a Google térképszolgáltatásának utcanézeti alkalmazása, a Street View, lehetővé téve a felhasználóknak, hogy saját maguk fedezzék fel ezeket a lenyűgöző, ám veszélyeztetett ökoszisztémákat.
A Google víz alatti Street View képeket adott hozzá a Google Mapshez, ezentúl hat helyen lehet megnézni a tengeri élővilágot a térképen. Ez a hat hely a leghíresebb búvárparadicsom Ausztráliában, a Fülöp-szigeteken és Hawaiin.
Az értékes képanyagot a Catlin Seaview Survey elnevezésű projekt keretében készítették, amely a korallzátonyok egészségügyi állapotát, köztük a globális felmelegedés rájuk gyakorolt hatását vizsgálja. Richard Vevers, a projekt vezetője szerint a kezdeményezés segíteni fogja ezen ökoszisztémák jövőbeli tudományos vizsgálatát, és növeli a velük szembeni társadalmi tudatosságot.
Richard Vevers, a projekt igazgatója szerint a legnagyobb probléma, hogy az óceán túl nagynak és távolinak tűnik általában. Az emberek 99 százaléka soha nem búvárkodott, és nem is fog. Vevers szerint ez egy jó lehetőség, hogy az embereket megismertessék az óceán élővilágával.
A Catlin Seaview Survey valójában egy tudományos program, azt kutatja, hogyan változik idővel az óceánok élővilága.
A Google már korábban is elérhetővé tett számítógép által generált tengerfenék-látképeket, ám a mostani az első alkalom, hogy valódi víz alatti fotográfiákkal bővítette térképszolgáltatásának utcanézeti alkalmazását. A cég óceánprogramjának irányítója szerint a panorámafelvételek jelentik a következő lépést ahhoz, hogy olyan terület felfedezésének a lehetőségével ajándékozzák meg a felhasználókat, ahol az emberek többsége még sohasem járt.
Az alkalmazás révén az érdeklődők három helyszínen - a Heron-sziget, a Lady Elliot-sziget és a Wilson-sziget közelében - is megleshetik az ausztrál Nagy-korallzátony élővilágát, valamint a hawaii Hanauma-öböl és a Molokini kráter, illetve a Fülöp-szigeteki Apo-sziget közelében lévő zátonyok panorámafelvételeiben is gyönyörködhetnek.
A képeket hat hónapon keresztül gyűjtötték, kis csoportokban dolgoztak, három különböző kamerával fényképezték a vízalatti zátonyokat és korallokat. Minden negyedik másodpercben készítettek egy fotót, majd összeillesztették ezeket, hogy 360 fokos panorámaképet kapjanak.
Bár a Google mérnökei biztosították a technikai hátteret a projekthez, a fényképeket és azok összedolgozását a Bermuda-szigeteki Catlin Group által támogatott kutatók készítették. A szakemberek három nagylátószögű optikával felszerelt víz alatti kamerát fejlesztettek ki, hogy nagy felbontású képeket tudjanak készíteni a gyenge fényviszonyok között. A készülék nagyjából két-három kilométer per órás sebességgel haladt a korallzátonyok mentén.
"Olyan globális korallzátony-állapotfelmérésről van szó, amelyre ez idáig nem került sor, ám annál nagyobb szükség van rá" - idézte Veverst a BBC News. - A kutatók immár a bolygó bármely pontjáról képesek tanulmányozni a zátonyokat, és azok változásait." A szakember szerint a jövőben a Bermuda-szigetek közelében lévő zátonyok felvételeivel is bővíteni akarják a Google térképszolgáltatását.
A korallzátonyokat és az ott élő állatokat a maps.google.com/ocean gyűjtőoldalon lehet egyben megnézni.
0 Megjegyzések