Elindult a YouTube partner programja, mely lehetővé teszi, hogy bárki elindítsa csatornáját a YouTube-on, népszerű, saját készítésű videóival pénzt keressen, és megtalálja közönségét a világ legnagyobb videomegosztóján.
Az első órákban csatlakozók sorában van a hazai zenei világ meghatározó alakja, Ákos, a látványos kísérleteket házilag végző “Szertár” videoblog, és az NB1-es Újpest FC és Videoton FC. Szirmai Gergely, a filmes véleményvezér “Hollywood Hírügynökség” bloggere azt mondta: „YouTube partnernek lenni azért jó, mert az ember a legfurcsább ötleteihez is kap egy tv csatornát”.
A YouTube partnerei minden hónapban megkapják a videóik által generált reklámbevétel több mint 50 százalékát. A YouTube minden technikai feltételről és a partner csatornáján megjelenő reklámok értékesítéséről gondoskodik. Egyetlen dolog marad a partnerre, hogy érdekes, izgalmas, különleges vagy éppen szórakoztató videókat gyártson. Fontos feltétel, hogy rendelkeznie kell a szükséges szerzői jogokkal is.
„A YouTube-ot ma világszerte partnereink töltik meg igazán élettel. Azzal, hogy már Magyarországon is nyitva áll a lehetőség a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenki előtt, hogy a YouTube-on videóival partnerként pénzt keressen, még több minőségi magyar tartalom lesz elérhető az oldalon. Egy új sztárvilág, egy újfajta szórakoztatóipar van születőben, ahol mindenki megtalálja majd az érdeklődésének megfelelő csatornát” – mondta Heal Edina, a Google Magyarország vezetője.
A YouTube egyesek számára fontos bevételi forrás, mások például a hobbijukra költik az így keresett pénzt. A “Charlie megharapta az ujjam” című házivideót – amelyen egy kisfiú édesapja kamerája előtt megharapja bátyja ujját a családi autó hátsó ülésén – mára több mint 480 milliószor nézték meg a YouTube-on. A reklámbevételekből és a szponzori szerződésekből származó 100 millió forintnyi bevételből ma a két kisfiú magániskolába járhat.
Az Egyesült Államokban több száz olyan YouTube partner van, akik évente többtízmillió forintnyi jövedelemre tesznek szert. Európában is egyre többen főállású YouTube videósként keresik meg a megélhetésre valót. Az először csak a barátoknak küldött videó-receptekkel indult KotletTV lengyel házaspárja például mára házi stúdióvá alakította saját konyhájukat és felmondtak munkahelyükön, hogy YouTube csatornájukból éljenek.
„A YouTube mára Magyarország elsőszámú zenei színterévé vált” – összegezte a YouTube jelenlegi Magyarországi helyzetét dr. Szinger András, az Artisjus főigazgató.
Az Artisjus-szal korábban megkötött megállapodás tette lehetővé, hogy több magyar zenei tartalommal bővüljön a YouTube. „A Magyarországra hangolt YouTube elindulása óta eltelt 6 hónapban már sokat tanult a hazai zeneipar arról, hogyan kell együtt élni a videomegosztó által kínált lehetőségekkel.
A partneri kapcsolat kínálta előnyöket, így a reklámbevételekből való részesülést eddig csak egy szűkebb kör élvezhette, mostantól viszont valóban bárki képes lehet arra, hogy saját videóit és bevételeit gondozza.
Ez aláhúzza, hogy milyen fontos a zeneipari edukáció, amelyben az Artisjus komoly lépéseket tesz.”
A YouTube fél éve indította el Magyarországra hangolt változatát. Akkor az Artisjus mellett megállapodást kötött többek között olyan nagy tartalom-előállítókkal, mint az MTVA, a TV2, a Sziget Kulturális Szervezőiroda és több zenei kiadó. Így jöhetett létre a 20. Sziget élő nemzetközi közvetítése, amely több mint 4 millió megtekintést hozott a fesztiválnak.
A mostani bejelentés következtében magyar felhasználók tölthetik meg új tartalommal a világ első számú online videomegosztóját.
Részletek
Fontos tudni, hogy a YouTube nem a megtekintések száma alapján fizet, hanem a reklámbevétel egy bizonyos hányadát adja át; ez pedig nagyon sok mindentől függ.
Többek között attól, hogy milyen típusúak ezek a reklámok, mennyien kattintanak rájuk, vagy hányan nézik végig a videók előtt esetleg elinduló filmecskéket - ugyanis a megrendelő csak ebben az esetben fizet, megszakított reklámnál nem. Heal Edina, a Google Magyarország vezetője elmondta, hogy voltak ugyan hangos panaszok, amikor elindult ez az ún. TrueView reklámozás a magyarított YouTube-on, valójában azonban igen magas, 20 százalékos arányban nézik végig a felhasználók a hirdetéseket.
De az is befolyásolja a bevételt, hogy mely országból érkezik sok látogató: például egyelőre egy brit néző által megtekintett reklám után többet fizet a megrendelő, mint egy magyarért. (A netezőket ugyan csak közvetve, de azért érinti, hogy az említett TrueView visszajelzéseket szolgáltat a hirdetőnek is, aki így például ellenőrizheti, hogy tényleg megfogja-e a nézőket egy reklám, még mielőtt mondjuk nagyságrendekkel több pénzért azt a tévékhez is eljuttatja.
A TrueView-ről bővebben itt lehet olvasni.)
Az igaz ugyan, hogy a felhasználó és reménybeli YouTube-sztár csak a tartalmat adja, a technikai kereteket és a reklámértékesítést pedig a Google - azonban ez nem jelenti azt, hogy az, aki szeretne internetes videóiból megélni, annak elég csak a lehető legjobb tartalmakat előállítania.
Fontos, hogy jól "karbantartsa" csatornáját, ellássa például anyagait a megfelelő adatokkal, címkékkel, amik segítik azt, hogy a nézők rátaláljanak. Heal Edina azt mondta, hogy nemzetközi tapasztalatok szerint ugyanaz a videó egy megfelelően menedzselt csatornán akár százszoros nézettséget is elérhet ahhoz képest, ha oda nem figyelve csak úgy feltöltik, és így persze jóval nagyobb a bevétel is.
Szinger András, az Artisjus főigazgatója a YouTube sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a korábbiakhoz képest ez a felület a zenészektől - és persze mindenki mástól - "fokozott öngondoskodást" igényel. Ebben az Artisjus, illetve a Google Magyarország igyekszik segíteni tájékoztató.
A szolgáltatást itt lehet elindítani: http://www.youtube.com/yt/creators/partner.html
0 Megjegyzések