A feljegyzések szerint éppen 100 éve, 1912-ben jelent meg először a bikavért adó szőlőfajták leírása. Grőber Jenő egri szőlősgazda a múlt század elején alkotta meg az Egri bikavért, hogy megmutassa Eger sokszínű borvidékén termő vörös borok szépségét, erejét, s velejét. Idén immár tizenhatodik alkalommal kerül sor az Egri Bikavér Ünnepére.

Eger Város Hegyközsége idén tizenhatodik alkalommal rendezi meg az Egri Bikavér Ünnepét Szent Donát, a szőlőskertek, szőlősgazdák védőszentjének napján.  Az Egri Bikavér Ünnepe Eger város legnagyobb rendezvénye, az Egri Bikavér és fehér párja az Egri Csillag pedig az Egri Borvidék legismertebb bormárkái.

A feljegyzések szerint éppen 100 éve, 1912-ben jelent meg először a bikavért adó szőlőfajták leírása. Grőber Jenő egri szőlősgazda a múlt század elején alkotta meg az Egri bikavért, hogy megmutassa Eger sokszínű borvidékén termő vörös borok szépségét, erejét, s velejét. A jól csengő név és a válogatott fajták szabályozott házasításával készülő bor meghozta a várt eredményt: a bikavér a borvidék legismertebb márkaneve lett. Az elmúlt száz évben azonban a bikavérnek, mint ahogy a magyar bornak általában, voltak rossz évtizedei. A rendszerváltás után újjáéledt egri borászatok az elmúlt két évtizedben azonban sokat tettek a márkanév régi rangjának visszaállításáért. Sok minden történt, hogy a mai kor fogyasztói ismét elismerjék: a gondosan összeállított egri bikavér nagy minőségű, remek bor, mely élve a házasítás végtelen lehetőségével ezerarcú, mégis jellegzetesen egri. Az egri borásztársadalom száz év elteltével elérkezettnek látta az időt, hogy megkeresse a bikavér fehér párját, így született meg az Egri Csillag, melynek névadója éppen a tavalyi Bikavér Ünnepen volt.

Az Egri Bikavér Ünnep régi és közkedvelt hagyománya, hogy a felvonuló pincészetek boraihoz, Eger és környékének legjobb konyhái komponálnak egyedi ételkülönlegességeket. A borgasztronómiai gálán a zamatos egri borok és a különleges egri ételköltemények kölcsönösen erősítik egymás harmóniáját.

Az Egri Bikavér Ünnepen idén 40 borászat és 20 étterem vesz részt. Az egri bikavérekhez és az egri csillagokhoz hol érlelt marhahátszín dukál vörösboros cseresznyezselével, hol kemencében sült tanyasi kacsacomb, káposztás rétessel és bikavéres almapürével. Az Egri Bikavér Ünnepén az erdei gombás kakasragu mellett ott rotyog a fenyőmagos puliszka, a tésztabatyuban kínált grillezett bélszínes fáklyákat muszáj leöblögetnünk egy jó kis egri borral, desszertnek pedig kiváló a málnás-mákos bobojka.

A tavalyihoz hasonlóan idén is az Érsekkert árnyas, zöld miliőjében kerül megrendezésre az Egri Bikavér Ünnepe. Az Érsekkert hűs lombjainak is köszönhető, hogy a tavalyi év generációs áttörést hozott: ma már a fiatalok és az idősek, gyerekek, szülők és nagyszülők is örömmel vesznek részt az országszerte népszerű eseményen. Idén az Egri Csillag terasz – az Érsekkerti tó mögötti területen – lesz az ünnep új színfoltja.
Az Egri Bikavér Ünnep páratlan programja a Hoffer traktormatuzsálemek beindítása, amely idén a magyar gyártású motorkerékpárok és veterán autók felvonulásával is kiegészül.

A szórakozásról többek között az egri illetőségű Kerekes Band, Mága Zoltán, a Budapest Jazz Orchestra, a 40 éves Egri Csillagok Népdalkör, az Agria Cigányzenekar gondoskodik. A szőlősgazdák a Donát dűlőben, Szt. Donát szobránál könyörögnek majd a jó termésért, az Egres Néptánccsoport és a Tekergő zenekar a „Hozz bort kocsmárosné!” műsorral kedveskedik a látogatóknak, de lesz virágszirom és lovasruha divatbemutató is.

Az Egri Bikavér Ünnep kuriózumaként idén árverésre kerülnek olyan 225 literes egyedi boroshordók, melyeket egri művészek festettek, díszítettek. A bevételből az ötletgazda Egri Borbarát Hölgyek Egyesülete az Egri Csillag legendából ismert csillagkunyhó felépítését tervezi.
 
XVI. Egri Bikavér Ünnep
Időpont: 2012. július 05-08.
Helyszín: Érsekkert, Eger