Nemrég felfigyeltem két olyan hírre is, melyben kulturális kincseket loptak el. S mert akadt hozzáfűznivalóm, e két hírt egybe téve és kiegészítve osztom tovább.

Több mint ötszáz kötet hiányzik a marosvásárhelyi Teleki Tékából,
Erdély egyik legrégebbi és legértékesebb könyvtárából – így szól egy március 19-i Krónika - béli hír. Az egy hónapon keresztül folyó leltár során a Teleki-Bolyai illetve a Maros megyei könyvár szakembereiből álló vegyes bizottság megállapította, hogy a legutóbbi, 1967-ben végzett teljes leltár óta 538 kötet tűnt el. Ezek közül tizenhetet a 16. században nyomtattak, 111-et pedig az 1600-as években. A 18. századbeli gyűjteményből hatvanötnek veszett nyoma, az 1800 és 1899 közöttiekéből pedig félszázat loptak el.
A 20. századi kötetek közül 257 darabnak kelt lába és hiányzik a leltárból 38 olyan példány is, amelyről nem lehet tudni mikor került ki a nyomdagépből. Állomány szerint a legtöbb kiadvány, 174 db, a Bolyai-raktárból hiányzik, 153 az új raktárból, 125 pedig a Teleki-állományból. „Szerencsére az eltűnt kötetek között nincsenek ősnyomtatványok vagy unikumok, olyasmik, amelyek pótolhatatlanok lennének” – mondta a Teleki Téka vezetője. Azt is elmondta, hogy a több mint félezer kötetnek nem feltétlenül az utóbbi időben kelt lába, hisz az utolsó, átfogó leltár 45 éve volt. A Teleki Téka közzéteszi az eltűnt kötetek adatait. „Ez nem-csak Marosvásárhely vagy Erdély ügye, hanem egész Közép-Kelet-Európáé. Hiszek abban, hogy az elkövetkezendő években, amikor kampányokat készülünk szervezni az állomány pót-lására, sokan mellénk fognak állni” – fejtette ki a Teleki Téka vezetője. Mint ismeretes, a román és a magyar rendőrség közösen nyomoz a Teleki Tékából eltűnt évszázados könyvek után, mivel a gyanúsítottak listájára egy magyar állampolgár is felkerült, akiről a rendőrség köreiben ismeretes, hogy nagyon vonzódik a régi és értékes könyvekhez. A beszámoló a http://www.kronika.ro honlapon Szucher Ervin szerzőtől megjelent cikk rövidített, módosított változata.

Tabula Legum Bibliothecarium
Gróf Teleki Sámuel intelme a mindenkori olvasóknak a Marosvásárhelyi Teleki Téka használatát szabályozó törvényeiből 1798.
„Te, aki a könyvtárat használni akarod, abba, miként a múzsák szentélyébe, tisztelettel lépj be, az előljáró őrt üdvözöld, szerényen szólítsd meg, a könyvtár szabad terében állj meg, a polcokat ne mozgasd, a könyveket és a természetrajzi gyűjteményt fogdosni, helyükről ki-mozdítani, a szekrényekből kivenni tartózkodjál; a kikölcsönzött könyvek lapjait és fedelét jegyzetekkel, ábrákkal, vagy vonalakkal ne írd be, ne rongáld, tintával, olajjal, vízzel ne hintsd le, nyállal és az orr undok váladékával ne piszkold össze, ne gyűrd össze, ne tűrögesd, ne szaggasd, mosdatlan, zsíros kézzel ne kend össze; a kinyitott könyvekre ne támaszkodj; a kiolvasott könyveket sértetlenül és épen add vissza; a könyvtárban ne füstölj, és ne légy másoknak terhére, veszekedésektől, vitatkozásoktól tartózkodjál.”
Volt-e foganatja intelmeinek, nem tudom, de a könyvek ellopásától – úgy tűnik –, eszébe sem jutott bárkit is óva inteni.

Ellopták a legdrágább Csontváry-képet
Megrendelésre dolgozhattak azok a tolvajok, akik egy I. kerületi házból elemelték Csontváry Kosztka Tivadar: Szerelmesek találkozása című festményét.
A kép hazai viszonylatban az eddig legdrágábban elkelt alkotás, 2006-ban 230 millió forintnál ütötték le egy aukción. A Szerelmesek találkozása című Csontváry-kép egyébként is különleges történettel rendelkezik: sokáig lappangott, sosem állították ki, 2006 előtt nem szerepelt aukción, és még csak reprodukció sem nagyon készült róla. Most azonban ellopták, így talán már sosem lesz lehetősége a nagyközönségnek, hogy láthassa. A tolvajok egyébként nem csak Csontváry Kosztka Tivadar képét lopták el, magukkal vittek több igen értékes alkotást, köztük Mednyánszky László két festményét, és Szinyei Merse Pál művét is. A tulajdonost tehát igen nagy kár érte, hiszen ezeknek a festményeknek is több tízmillió forint az értékük. A képek felkerültek a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal lopott műtárgyakról készült listájára, és a rendőrség nagy erőkkel nyomoz, hogy megtalálja őket. A hír Horváth Krisztina tollából a 2012. március 25.-i http://www.napvilag.net oldalról származik, annak rövidített, módosított változata.
Szerintem… az ilyen képeknek közgyűjteményben van a helyük, nem arra hivatottak, hogy egyetlen ember gyönyörködjön bennük! A licitálók között alighanem ott volt hazánk néhány Csontváry múzeuma is a maga kis "összespórolt" pénzecskéjével. Külföldi aukciókon az OSZK is sokszor ugyanígy jár a Corvinákkal. Amíg ilyen bűntények vannak, csak abban reménykedem, hogy aki ellopta, nem tesz benne kárt - mostantól legfeljebb egyetlen olyan ember fog e képekben gyönyörködni, akinek nem csillagászati, hanem univerzumnyi pénze volt arra, hogy azokat ellopassa! Az ókori könyvtárak javát úgy szedették össze az uralkodók, hogy megbízást adtak olyan hajók kifosztására, melyeken számukra fontos könyveket szállítottak. S erről ma, mint kultúrtörténeti érdekességről beszélünk... Akkor miről beszélünk? Kulturális örökségünknek – mely népünk emlékezete – , a nemzet tulajdonát kell képeznie; tárgyainak eszmei értékük van, mindenekelőtt a pénz hatalmától kellene őket megóvnunk, nem szabadna áru tárgyává válniuk! 
Kis Katalin