Harmadik alkalommal szervezik meg Csíkszeredában a hagyományos székely termékek őszi vásárát, amelyre az idén is több száz termelőt várnak a szervezők.
A Hargita megyei tanács és annak vidékfejlesztési egyesülete, valamint a Hargita Megyei Agrárkamara közösen szervezi meg október 7-én és 8-án a vásárt, amely mindkét nap reggel 9 óra és délután 5 óra között tart nyitva.
Várhatóan hagyományos házi kolbászt, sonka, sajt- és péktermékeket, zöldséget, gyümölcsöt, méhészeti termékeket, erdei gyümölcsből készült szörpöket, lekvárokat és befőtteket fognak árulni a termelők, de a székelyföldi hagyományos kézműves termékek sem fognak hiányozni. Az érdeklődők megtekinthetik a kézműves termékek készítését, valamint sajtmustrán és borbemutatón is részt vehetnek.
Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke az MTI-nek kedden elmondta: azért karolta fel a megyei önkormányzat ezeknek a vásároknak a megszervezését - amelynek a tanács csak a keretét biztosítja -, mert Székelyföld egyik fejlesztési lehetőségét az idegenforgalom és a mezőgazdaság összekapcsolásában látják. A megyei tanács szorgalmazza, hogy sok családi vállalkozás alakuljon Székelyföldön, és így minél több embernek legyen munkahelye, megélhetése.
A megyei önkormányzat hosszú távú célja, hogy ezek a kis családi vállalkozások fogjanak össze, és helyben dolgozzák fel a székelyföldi növényi és állati eredetű termékeket. A termelők ugyanis plusz bevételtől esnek el, ha a nyersanyagot értékesítik.
A helyi családi vállalkozások ösztönzése érdekében Hargita és Kovászna megye önkormányzata korábban létrehozta a székely termék védjegyet, amelyet a termelők bizonyos feltételek teljesítésével szerezhetnek meg. Jelenleg félezer termék esetében bocsátanak ki ilyen védjegyet, de ezek számát lehet még bővíteni, hiszen az élelmiszereken kívül kézműves termékekre vagy akár szolgáltatásokra is kiterjeszthető a rendszer.
A védjegy bevezetésével azt akarják elérni, hogy a székelyföldi kistermelők hatékony módon, szervezetten kijuthassanak a piacra, és az összefogásuk révén akár a multinacionális cégekkel is felvegyék a versenyt.
Borboly Csaba szerint arra törekednek, hogy a régióban fogyasszák minél többen a székely termékeket, ebben segítenek ezek a vásárok. A terveik között szerepel székely termék bolthálózat létesítése, hosszú távon pedig cél az, hogy ezek a termékek Bukarestbe, sőt Budapestre is eljussanak.
kbu \ kgf \ guz (MTI)
0 Megjegyzések