Budapesten tartja idei kongresszusát a Cimbalom Világszövetség: a szerda este kezdődő rendezvény részeként hangversenyeket és kiállítást rendeznek, bemutatókat és előadásokat tartanak a XVII. kerületi Vigyázó Sándor Művelődési Házban.
A szervezet 11. kongresszusával tér vissza Magyarországra, abból az alkalomból, hogy 20 évvel ezelőtt, 1991-ben itt alapították meg a világszövetséget - mondta el az MTI-nek Herencsár Viktória cimbalomművész, a szervezet elnöke, aki Balogh Kálmán és a Gipsy Cimbalom Band, Demlyén Krisztina és Tóth Andrea, Unger Balázs és a Cimbaliband, valamint a Testore vonósnégyes és barátai társaságában lép fel a szerda esti nyitókoncerten.
Herencsár Viktória megjegyezte, hogy a szövetség kétévente szervezi kongresszusát, mindig más helyszínen. Most négy kontinens - Európa, Ázsia, Amerika és Ausztrália - 21 országából várnak 156 résztvevőt.
Mint azt a szervezet elnöke felidézte, az alapításkor, 1991-ben úgy érezték, hogy meg kell ismertetni az emberekkel, milyen sokféle zene játszható a cimbalmon, nemcsak népi és történeti dallamok, hanem klasszikus és kortárs muzsika is. A zenészeknek pedig arra volt szükségük, hogy megismerjék a hangszer változatos irodalmát. Két évtizeddel ezelőtt igen nehéz volt kottákhoz jutni és nem volt a különböző országok cimbalomjátékosai között információcsere.
Ma már 32 országból vannak tagjaik - hangsúlyozta Herencsár Viktória, hozzáfűzve ugyanakkor, hogy mindenki nem tudott eljönni a kongresszusra vagy a távolság, vagy a vízum beszerzésének problematikussága miatt. De a tevékenységük - amelynek központja két kongresszus között a szövetség - igen gyümölcsöző, ma már a dzsessz egyik fontos hangszere a cimbalom, sőt a popzenészek is mind gyakrabban használják.
Több helyen - például Svájcban, Ausztriában, Szlovákiában - sikerült elérni, hogy kezdődjön meg a cimbalom oktatás vagy ne szüntessenek meg konzervatóriumi szakokat, illetve legyen akadémiai szintű képzés - fűzte hozzá Herencsár Viktória.
Elárulta, hogy a kongresszuson mutatja be azt az elektronikus cimbalmot, amely ugyan még fejlesztés alatt áll, de már megszólaltatható: igen érdekes hangot képes adni, hasonlóképpen lehet torzítókat használni, mint egy gitárnál vagy hegedűnél.
baa \ bsa (MTI)
0 Megjegyzések