A víz alatti nukleáris stratégiai fegyver küldetése, hogy lopakodva merüljön le a műveleti területre


Észak-Korea egy új „víz alatti stratégiai nukleáris fegyvert” tesztelt, azt állítva, hogy a platform radioaktív cunamit képes előidézni. Phenjan azt állította, hogy kénytelen volt megerősíteni háborús elrettentő erejét a Washington és Szöul által tartott hadgyakorlatok miatt – írja az oroszhirek.hu.

A kísérletsorozatot a héten kedd és csütörtök között hajtotta végre az észak-koreai hadsereg, és Kim Dzsongun vezető felügyelte – jelentette az állami Koreai Központi Hírügynökség (KCNA). A teszt célja az volt, hogy megerősítsék a „Cunami” névre keresztelt új titkos fegyver halálos csapásmérő képességét.

„A víz alatti nukleáris stratégiai fegyver küldetése, hogy lopakodva merüljön le a műveleti területre… és víz alatti robbanások révén szupererős radioaktív cunami generálásával megsemmisítse az ellenséges hajócsoportokat és a főbb hadműveleti kikötőket” – írta a hírügynökség, hozzátéve: „Ez a nukleáris pilóta nélküli víz alatti támadóhajó bármely parthoz vagy kikötőhöz vagy felszíni hajóhoz irányítva üzembe helyezhető.”

A 2021-ben kezdődő fejlesztéssel a rendszer a jelentések szerint az elmúlt két évben mintegy 50 tesztkörön esett át a színfalak mögött, és azért hozták létre, hogy „ellenőrizze az imperialista agresszor hadsereg katonai és technológiai fölényét” – tette hozzá a hírügynökség, utalva az Egyesült Államokra.

Phenjan szerint veszélyes biztonsági helyzettel kell szembenéznie az Egyesült Államok Dél-Koreával közös szinte folyamatos hadgyakorlatok miatt, amelyeket Észak Korea többször is inváziós próbaként ítélt el. Hozzátette, hogy Washington ellenséges álláspontja miatt „feltétlenül szükségessé vált számunkra a nukleáris erő mennyiségi megerősítésének előtérbe helyezése”, hangsúlyozva az „erősebb háborús elrettentés” szükségességét.

Észak-Korea az elmúlt hónapokban számos fegyvertesztet hajtott végre – köztük több interkontinentális ballisztikus rakéta kilövését – demonstrációként az Egyesült Államok és regionális szövetségesei számára. Míg amerikai tisztviselők az ilyen teszteket provokatívnak és az ázsiai-csendes-óceáni térség stabilitását veszélyeztetőnek ítélték, a KNDK ragaszkodik ahhoz, hogy joga van katonai képességeit fejleszteni, és azt állítja, hogy nukleáris arzenálja kizárólag védelmi célokat szolgál.

A KNDK fegyvereivel kapcsolatos baljós figyelmeztetések ellenére azonban a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, John Kirby szerdán újságíróknak azt mondta, hogy „semmi jel nem utal arra”, hogy „Észak-Korea tényleges csapása küszöbön állna”, ami arra utal, hogy Phenjan nem jelent közvetlen fenyegetést az Egyesült Államokra vagy partnereire.