Sorban állnak az európai elit kommandók, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) speciálisan képzett egészségügyi szakembereitől tanuljanak.
Manapság már minden egyes egységben van valaki, aki kellő magabiztossággal tud helytállni, ha valamelyik rendőr megsérülne.- Amikor még gyakorló kommandós voltam, és nap mint nap vittem a bőröm vásárra, tettem egy fogadalmat. Azt, hogy minden kommandós egységhez tartozzon egy speciálisan kiképzett egészségügyi szakember, aki rögtön tud segíteni. Ma már a TEK-ben nincs művelet szakképzett egészségügyi biztosítás nélkül – foglalta össze a Terrorelhárítási Központ vezetője, Hajdu János.

Tervének megvalósításában első számú embere az az orvos volt, aki legalább annyira otthonosan mozgott a terrorelhárítás terepén, mint az egészségügyben. Ma már a TEK orvosai tanítják a műveletek alatti orvosi beavatkozások módszereit Európa elit kommandósainak. – A TEK műveletei így vagy úgy az életmentésről is szólnak. Olyan terepen dolgoznak, ahová rajtuk kívül nem léphet senki. Ilyenkor a kommandós egy kicsit orvos, az orvos egy kicsit kommandós – említette dr. Faggyas Attila alezredes főorvos.
Nem csak a terepen, a kórházban is bizonyítani kell

– A kommandósok között dolgozó doktoroknak kötelességük minden rászoruló ellátása, függetlenül attól, hogy túsz, bajtárs vagy épp az elkövető. Volt olyan eset, amikor az elkövető sósavat öntött a kommandósra, aki maradandó sérülést szenvedett volna, ha nincs a közelében orvosi végzettségű társa. A sokak által ismert lajosmizsei esetben az elkövetőt csak lövéssel tudtuk megfékezni, ami után mi magunk voltunk az orvosai is – hozott fel néhány példát Hajdu János.

Egy időben láttak el mindenkit


A szervezet a taktikai medicina alkalmazására a röszkei példát tartja az egyik legszemléltetőbbnek. Az emlékezetes esetnél a TEK orvosai egy időben láttak el minden sérültet: rendőrt, migránst és újságírót.