Mario Del Peroval, a transzatlanti kapcsolatok szakértőjével Sophie Claudet beszélgetett.
Donald Trump szerint a NATO ideje lejárt, alkalmatlan eszköz a terror elleni harcra. Mit gondol erről?
Mario Del Pero: Trump csak kimondja sokak véleményét, hogy a NATO felett bizonyos értelemben tényleg eljárt az idő. Ez így van már 1991 óta, azóta keresi, mi is a küldetése a megváltozott körülmények között. Ha megnézzük a NATO-ra vonatkozó stratégiai koncepciók változásait, nagyon sok a közhely és kevés a lényegi tartalom. Az ukrán válság bizonyos értelemben új életre lehelte a NATO-t azzal, hogy megerősítette eredeti küldetését. Ez pedig elsősorban politikai-diplomáciai, és csak legvégső soron katonai eszközök használata az európai országok, a törékeny európai demokráciák támogatására. Ugyanakkor az ukrán válság megosztottságot is okozott Európán belül és a NATO-n belül is. Most ez a legfőbb bizonytalansági pont.
- Beszéljünk Hillary Clintonról, aki még mindig hisz a NATO-ban. Mit gondol, ő nagyobb odaadást követel majd a szövetségeseitől?
- A fő probléma itt Oroszország. A kampányban Clinton és a tanácsadói határozott orosz-ellenes álláspontot képviseltek. Ez a felállás Európát ismét az amerikai geopolitikai érdekek középpontjába helyezi, ugyanakkor új szerepet kényszerít Európára, egyes európai nagyhatalmakra. Elsősorban Németországra gondolok, amely közvetítő szerepbe kényszerül Oroszország és az Egyesült Államok között, sőt akár csillapítania is kell az amerikai részről az oroszokra gyakorolt nyomást.
- Beszéljünk a kereskedelemről, különös tekintettel a TTIP-re. Obama már nem fogja tető alá hozni, Trump lefújná, Clinton is kihátrált a korábbi nyilatkozatából, hogy támogatja az egyezményt. Egyes európai országok teljesen ellene vannak. Ez azt jelenti, hogy a TTIP halott?
- A TTIP tetszhalott állapotban van, ez biztos, de még nem lehet azt mondani, hogy halott. Hillary Clinton egy szabadkereskedelem-ellenes álláspontot képviselt a kampányban, de elsősorban politikai számításból. Simán elképzelhető, hogy amint bejut a Fehér Házba, visszatér a szabadkereskedelem-párti álláspontjához. A jelenlegi európai és amerikai politikai klímát tekintetbe véve ezt nagyon lassan és a lehető legkisebb hírveréssel fogja csinálni.
0 Megjegyzések