Friss eredmények szerint a hópárducok élőhelyének körülbelül harmada kínál majd menedéket nekik a klímaváltozás elől a Tibeti-fennsík hegyláncainak köszönhetően.
Kutatók három, menedékként szolgáló területet azonosítottak az Altaj, a Csilien- és a Tien-san, valamint a Pamír, Hindukus és Karakorum hegyláncok környékén a hópárducoknak a klímaváltozás árnyékában.
A Biological Conversation folyóiratban közzétett tanulmány azonban megjegyzi, hogy a hópárducok jelenlegi lakókörzetének csak egyharmada marad védett a klímaváltozástól 2070-re, mivel a Himalája és a Hengtuan hegységben élőhelyük elveszítése és feldarabolódása veszélyezteti őket és más fajokat.
Az ökoszisztémát egyensúlyban tartó csúcsragadozóként a hópárduc a félreeső, magasabb területeken él a Tibeti-platón és környékén, a hó- és erdőhatár közötti területen, amely a gleccserek változásának megfelelően hol zsugorodik, hol gyarapodik. A régió kétszer gyorsabban melegszik, mint az északi féltekéje átlagosan, ami veszélyezteti a területen élő fajokat.
A kutatók a klímaváltozásnak a globális hópárduc-élőhelyekre gyakorolt hatását vették szemügyre a 21 ezer évvel ezelőtti időszaktól 2070-ig. Forgatókönyveik felölelik a legmelegebb és leghidegebb globális hőmérsékleteket, amelyekkel a macskák az utóbbi 100 ezer évben találkoztak, beleértve a közeljövőre előre jelzett klímafeltételeket is.
Az eredmények azt sugallják, hogy a hópárducok figyelemre méltó bővülést, zsugorodást és töredezést tapasztaltak meg lakókörzetükben eme eltérő klímaperiódusok alatt.
Attól függően, hogyan változott élőhelyük a múltban, a számítógépes modellek három nagy területet azonosítottak, amelyek menedékként szolgálhatnak nekik a klíma változásával. Ezek a régiók a korábbi változásokkor viszonylag stabilak maradtak, és a kutatók hasonlóra számítanak a későbbiekben is.
A menedékek a nagymacskák jelenlegi lakókörzetének mintegy 35 százalékát teszik ki. Fennmaradásuk a markáns változások alatt nagyrészt az egyedülálló hegyvidéki környezetnek köszönhető, amely viszonylag konstans száraz-félszáraz klímaviszonyokat őriz meg.
Mindemellett a menedékként szolgáló területeken kívüli változásokat aggasztónak tartják. Mint kiderült, a hópárducok élőhelye a Himalájában és a Hengtuan hegységben kifejezetten védtelen a klímaváltozással szemben.
Az egyik forgatókönyv szerint például Nepál 82, míg Bhután 85 százalékban veszíti el hópárducoknak megfelelő élőhelyeit.
0 Megjegyzések