Németországban tizenhat tartományból ötben látványos vereséget szenvedett el Angela Merkel pártja, a Kereszténydemokrata Unió. A kancellár ma már elismeri, hogy hibázott, és egészen más megközelítést kell alkalmazni a migránsokkal kapcsolatban.
Merkel pártja tizenhat régióból ötben látványos választási vereséget szenvedett el, emellett a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a CDU támogatottságának drasztikus csökkenése egyértelműen a kancellár bevándorlás-politikájára vezethető vissza. A német kormány emiatt módosítani kezdte a migrációval kapcsolatos politikáját, emellett a választókat is megpróbálja meggyőzni arról, hogy a jövőben máshogy cselekedne. A Deutsche Welle rövid áttekintést közölt azokról a változtatásokról, melyekhez Angela Merkel a választási vereségeket követően folyamodott, illetve azokról az alapvető tévedésekről, melyeket több évi makacs tagadás után mégis beismert.
Merkel szeptember 18-án, a Berlinben elszenvedett vereséget követően azt mondta, ha tehetné, visszamenne az időben, és ma már máshogy kezelné a válsághelyzetet. A kancellár elismerte, hogy alábecsülte a migrációs válság jelentőségét, és Németország nem volt kellően felkészülve arra, hogy kezelje az országba bejutó tömegeket.
A Deutsche Welle azt írja, a választási vereséget követően a kormány visszakozott a bevándorlók korlátlan befogadását képviselő álláspontjából, és megkezdte a menekültügyi szabályozás szigorítását, megnehezíti az átmeneti tartózkodási jog megszerzését, emellett szankcionálni kezdi azokat a migránsokat, akik kimaradnak az alapvető társadalmi normákat és az együttélés szabályait megtanító integrációs kurzusokból. A DW emellett azt írja, hogy megkezdték a migránsok szabad mozgásának korlátozását, amit a jövőben tovább szigorítanak majd.
A lap szerint a kormány elkezdte kijavítani azokat a jogi hézagokat, melyek lehetővé tették, hogy azok a migránsok, akiktől megtagadták a tartózkodási jogot, továbbra is az országban maradjanak. A kormány emellett visszatelepítési megállapodást kötött számos országgal, ahonnan tömegesen érkeznek bevándorlók, ennek eredményeként a deportálások száma nagy mértékben megnőhet a 2015-ös adatokhoz képest.
A német hatóságok ezen felül kiterjesztik az úgynevezett “biztonságos országok” listáját; ebbe a kategóriába tartoznak azok az országok, ahol nincs közvetlen háborús fenyegetettség, emiatt állampolgáraik nem jogosultak a menekültstátusz megszerzésére. A választási vereség után a CDU döntést hozott arról, hogy ezt a listátegész Észak-Afrikára ki akarják terjeszteni. Angela Merkel ma már egyetért, de a szociáldemokraták közül sokan ellenzik az intézkedést.
Merkel pártja a vasárnapi választásokon öt tartományban esett vissza a harmadik helyre (19%-kal), és megelőzte őket az Alternatíva Németországnak párt (20,8%), amely élesen ellenzi a tömeges bevándorlást, és ennek köszönheti gyors növekedését.
0 Megjegyzések