Az alkoholos italok rengeteg kalóriát és cukrot tartalmaznak, ezért nem ajánlatos a fogyasztásuk a diéta alatt, egy amerikai kutatóintézet tagjai azonban rájöttek, miért nincsenek egyáltalán hatással bizonyos emberekre!
Mivel ezek többnyire szénhidrátból, cukorból és alkoholból állnak, az szervezetünk egészen különös módon reagál rájuk. Míg az alkohol egy része a gyomorból felszívódva a szervezetünkbe jut és azt a kellemes érzést okozza, amiért a legtöbben fogyasztják őket, a többi része az emésztőrendszerben marad. A gyomrunk először magát az alkoholt kezdi felhasználni és hamar telítődik tőle, azonban energiát nem nyer belőle, így azonban a szénhidrátok és a cukor csupán elraktározódik és zsír formájában raküdik le a hasra.

A tudósok most azt vizsgálták, hogy lehetséges az mégis, hogy vannak olyan emberek, akik csak alkalmanként isznak és ez meg is látszik rajtuk, és olyanok, akik szinte napi rendszerességgel fogyasztanak alkoholt, mégsem szednek fel egyetlen dekát sem. A megoldás pedig épp a rendszerességben rejlik. Azok, akik többször, de kis mennyiségben isznak alkoholt, hozzászoktatják a szervezetüket, így az könnyebben feldolgozza azt, sőt, mivel az alkoholfogyasztásukat korlátozzák, az étrendjük is sokkal kiegyensúlyozottabb és kevesebbet esznek.

Ezzel persze nem azt akarjuk javasolni, hogy fogyassz minden nap alkoholt, de hetente 4-5 pohárral még épp az egészséges kategóriába tartozik!

Forrás: Women's health