A Magyar Helsinki Bizottság a kvótanépszavazás meghekkelésére hívta fel a választókat: érvénytelen szavazatok leadásáért kampányol. Mint aki a korai időktől (a 90-es évek elejétől) a Bizottság tagja vagyok, és előtte részt vettem az ellenzéki Független Jogvédő Szolgálat munkájában is, ezt az akciót több szempontból is súlyosan aggályosnak, hitelrontónak és elfogadhatatlannak tartom:
1.) Megdöbbentő, hogy egy eredetileg a demokrácia értékei és az állampolgárok jogai mellett elkötelezett szervezet (amelyik anno úttörő szerepet vitt az emberi jogvédelem ethoszának meghonosításában) mára odáig jutott, hogy most a demokrácia egyik legfontosabb intézménye, a népszavazás ellen kampányol. Azon túl, hogy ez antidemokratikus, gyakorlatilag megkérdőjelezi a polgárok józan ítélőképességét is.

2.) Végzetes szereptévesztés, hogy egy elvileg független, civil jogvédő szervezet ezzel a kampánnyal a pártpolitika mezejére lépett. Innét már senki le nem mossa róla, hogy ténylegesen egy jól körülhatárolható politikai tábor szekerét tolja.

3.) Elfogadhatatlan, hogy ráadásul egy ilyen fajsúlyú állásfoglalásról a szervezet vezetése ki sem kérte a Bizottság tagságának a véleményét. A tagság feje fölötti döntéshozatal, mint eljárási mód (függetlenül a döntés érdemétől - bár természetesen azzal sem értek egyet) önmagában is antidemokratikus. Ez szintén aláássa a Bizottság demokratikus értékek melletti elvi elkötelezettségének hitelét.

DEMOKRATA VAGYOK, TEHÁT NEM SZERETEM, HA MEGKÉRDEZÉSEM NÉLKÜL DÖNTENEK, MAJD UTÁNA HIVATKOZÁSI PONTKÉNT HASZNÁLNAK FÖL.

Ezért negyed évszázados tagsági viszonyomat megszüntetve kilépek a Magyar Helsinki Bizottságból. Ezt természetesen anélkül teszem, hogy elvitatnám a Bizottság múltbeli érdemeit.

A Helsinki Bizottság mostani döntését nem csupán antidemokratikusnak tartom, de tartalmilag sem értek vele egyet. Mivel demokrata vagyok, nem kérek abból, hogy akár kvóta-ügyben, akár később bármi másban külső hatalmi aktussal népünk szuverenitását akaratunk ellenére csökkentsék. Ezért október 2-án részt veszek és nemmel szavazok a népszavazáson.

Ráadásul keresztény és magyar patrióta vagyok. Miközben fontosnak tartom a valódi menekültek emberi jogi szempontjainak érvényesítését és a velük való szolidaritást, az Európát sújtó migrációs krízist elsősorban biztonsági és nemzeti sorskérdésnek tartom.

NEKÜNK, MAGYAROKNAK ÉS EURÓPAIAKNAK IS JÓCSKÁN VANNAK EBBEN A KIHÍVÁSBAN VÉDELEMRE SZORULÓ EMBERI JOGAINK, TOVÁBBÁ JOGUNK NEMZETI ÖNAZONOSSÁGUNK, KULTÚRÁNK, HAGYOMÁNYAINK MEGŐRZÉSÉRE.

Ezért is részt veszek és nemmel szavazok a népszavazáson.

Budapest, 2016. szeptember 27.

Mészáros István László
az Országgyűlés Emberi Jogi Bizottságának korábbi (1990-1998)
szabad demokrata alelnöke