Oroszország és az Egyesült Államok hamarosan tető alá hozza a megállapodást, amely szerint közös harci bevetéseket indítanak az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet harcosai ellen a szíriai Aleppóban – jelentette az orosz sajtó hétfőn Szergej Sojgu védelmi minisztert idézve.
„Az amerikai kollégáinkkal folyó tárgyalásaink előrehaladott szakaszban vannak” – idézte Sojgut a Ria Novosztyi orosz hírügynökség. „Lépésről lépésre, egyre közelebb kerülünk annak a tervnek a kidolgozásához – most csak Aleppóról beszélek -, amely lehetővé tenné számunkra, hogy közösen folytassunk harcot, elhozhassuk a békét, és az emberek visszatérhessenek otthonaikba ezen a sok szenvedést látott földön” – mondta az orosz védelmi tárca vezetője.
Sojgu szerint a szíriai kormánycsapatok és az Asszad-ellenes erők között felosztott városban mintegy 700 ezer civil maradt.
Valaha nagyváros volt. A háború kezdetéig több mint kétmillióan lakták” – mondta nyilatkozatában a miniszter. Szerinte az Asszad-ellenes erők kezén lévő és a kormánycsapatok által július végén körülzárt kelet-aleppói negyedekben az előző nap 40 embert végeztek ki, az ott élő civil lakosokat pedig a fegyveres csoportok túszul ejtették.
Az orosz miniszter továbbá rámutatott: a civil lakosság evakuálására kialakított humanitárius folyosókat folyton aláaknázzák a szélsőségesek.
A német-orosz barátság is tovább erősödött
Korábban a nap folyamán Szergej Lavrov orosz és Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter Jekatyerinburgban, az Uráli Szövetségi Egyetem nemzetközi nyári kurzusának megnyitóján tanácskozott. Az orosz külügyminiszter elismerte: az augusztus 11-től életbe léptetett napi három órán át tartó tűzszünetek nem elegendőek ahhoz, hogy segélyszállítmányok juthassanak el a városba, vagy hogy civilek hagyhassák el Aleppót. Lavrov szerint ugyanakkor a szíriai Asszad-ellenes erők az eddigi átmeneti tűzszüneteket arra használták fel, hogy átcsoportosítsák erőiket és újra felfegyverkezzenek.
Steffen Seibert német kormányszóvivő úgy fogalmazott: úgy tűnik, mintha a napi háromórás fegyvernyugvás engedmény lenne. Szerinte azonban cinizmusról van szó, mivel mindenki tudja, hogy ez az idő közel sem elegendő ahhoz, hogy segélyeket halmozzanak fel a kétségbeesett embereknek. Szerinte Bassár el-Asszad szíriai elnöknek és a vele szövetséges Oroszországnak jelentős felelőssége van a városban kialakult helyzetért.
„Elsősorban az ő döntésüktől függ, hogy lesznek-e további halottak, az emberek kapnak-e segítséget és reményt a hónapokig tartó szenvedéseiket követően” – mondta a német kormányszóvivő.
Forrás: 888.hu
0 Megjegyzések