Délkelet-Ázsia lehet az Iszlám Állam új székhelye, mivel a terrorista szervezet az amerikai és az orosz beavatkozás nyomán visszaszorulóban van a Közel-Keleten és Észak-Afrikában is. Európának azonban így sem lesz nyugta a terroristáktól.
Az ISIS inspirálta szervezetek egyre elterjedtebbek lesznek a régióban, mert Délkelet-Ázsiában sok a potenciális dzsihadista. Kisebb szélsőséges iszlamista mozgalmak eddig is voltak Indonéziában és a Fülöp-szigeteken. Thaiföld déli részén jelenleg forrong a muszlim kisebbség. Malajziában komoly támogatottságot élvez az a javaslat, hogy az állami jogrendszer helyébe a muszlim saría törvénykezés lépjen. Nagyszámú ISIS harcos tért vissza nemrégiben a térségbe Irakból és Szíriából. Mindez baljós előjele lehet az elkövetkező eseményeknek.
Az Iszlám Állam abban reménykedik, hogy ha létrehoz egy távol-keleti bázist, az katalizálhatja az eseményeket és létrejöhet egy regionális dzsihadista mozgalom. A terrorszervezet befolyása egyre növekszik a régióban 2014 közepe óta. Az elemzők egyetértenek abban, hogy az ISIS komoly fenyegetést jelent itt, mert egyre több követőre talál. Délkelet-Ázsiában hatalmas muszlim országok találhatóak, így előrelátható volt, hogy az ISIS itt is próbálkozni fog”– mondta Vikram Rajakumar, egy szingapúri elemző.
Ázsia ezen része tehát termékeny talaja lehet az Iszlám Állam eszméinek. Egészen a közelmúltig a szélsőséges csoportok tevékenysége inkább lokális volt, azonban egyre több csoport kerül kapcsolatba egymással. Ezt a folyamatot Iszlám Állam globális tevékenysége inspirálja.
Az Iszlám Állam azért is népszerű, mert nem akarja átvenni az irányítást azok felett a szervezetek felett, amelyek hűséget esküdtek neki – annak idején ez okozta az Al-Kaida bukását a térségben. A helyi szervezeteknek azért is megéri csatlakozni, hűséget esküdni, mert így a harcosaik hadi kiképzésben részesülhetnek, finanszírozzák őket, valamint harci tapasztalatokat is szerezhetnek.
Az Iszlám Állam térségbeli támadásai eddig nem voltak olyan méretűek és nem jártak annyi áldozattal mint a legnagyobb európai merényletek, ám mindez hamarosan megváltozik. Az ISIS videóit alatt egyre többször látni indonéz feliratot, valamint egy márciusi felvételen indonéz gyerekeket mutattak be, akik AK-47-esekkel gyakorolták az éleslövészetet. A nagy merényletek valószínűségét növeli, hogy a helyi, apróbb terrorcsoportok között egyre élesedik a verseny a támogatásokért és az elsőbbségért. Ehhez pedig el kell nyerni az ISIS kegyeit.
A világ legnagyobb lakosságszámú muszlim országa Indonézia. A közelmúltban több támadás is történt az országban, amelyek közül a legtöbbet a Jemaah Iszlámija követte el. Ez a szervezet korábban az Al-Kaida kötelékébe tartozott, azonban később a vezetőjük, Abu Bakar Bashir az ISIS-nek fogadott hűséget.
A térségben meghúzódó etnikai és vallási konfliktusok tovább erősíthetik a szélsőségeseket – hiszen egy ilyen helyzet megkönnyíti a toborzást.
A döntően katolikusok lakta Fülöp-szigetek egy kisszámú, marginalizált muszlim kisebbséggel rendelkezik, amely ijesztő mértékben radikalizálódik. Az elmúlt két évben a szigeteken található terrorcsoportok száma a többszörösére nőtt. A legveszélyesebb terrorcsoport az Abu Sayyaf Csoport (ASG), amely mintegy 500 harcossal rendelkezik. A csoport két évtizede végzi tevékenységét, amely magában foglal robbantásokat, emberrablásokat és gyilkosságokat. A szervezet nemrég hűséget esküdött az Iszlám Államnak.
Malajziában nem áll túl jól a terror elleni háború: júniusban történt az első, ISIS-hoz kapcsolódó támadás, amelyet az egykor Szíriában harcoló dzsihadisták követtek el – egy éjszakai klubot támadtak meg. 2015-ben mintegy 150 terrorista sejtet és körülbelül 50 000 ISIS szimpatizánst tartottak nyilván az országban.
Thaiföldön az 1,8 milliós muszlim kisebbség már 12 éve küzd a függetlenség kivívásáért. A harcokban eddig 6500-an vesztették életüket. A függetlenségpártiak eddig nem esküdtek hűséget az ISIS-nak, azonban mindez megváltozhat, mert a kormány és a felkelők közötti tárgyalások zsákutcában jutottak. Egy, a terrorszervezettel kötött megállapodás belebegtetése komoly érv lehet a felkelők kezében a tárgyalások folytatásának kikényszerítése mellett.
Minél több területet veszít az Iszlám Állam Szíriában, Irakban és Észak-Afrikában, annál több harcost enged hazamenni, ami miatt a terrorveszély egyre több helyen nőhet meg.
Az eddig említetteken kívül Banglades is nagyon fontos célpontja lehet az ISIS-nak. Az országban van egy kisebb dzsihadista mozgalom, amely világias kormány ellen jött létre. Stratégiai szempontból az ország közel fekszik Indiához és Mianmarhoz, valamint relatíve közel Kínához. Ezek az országok régóta az Iszlám Állam célkeresztjében vannak. Az ezekben az országokban elkövetett támadások nagyban hozzájárulhatnak a terrorszervezet ismertségéhez a régióban.
Mindez azt jelenti, hogy ha az Iszlám Állam el is bukik az Európával szomszédos területeken, akkor sem fog eltűnni és az európai terrortámadások sem fognak megszűnni – habár csökkenhet a támadások száma. A legfontosabb változás az lehet, hogy a terrorszervezet a délkelet-ázsiai országokból fogja finanszírozni tevékenységét és ezzel együtt minden bizonnyal megnő az ott elkövetett merényletek száma.Nem fog minden iszlamista a harcmezőn meghalni”– mondta James Comey az FBI igazgatója, utalva a terrorszervezet jelenlegi visszahúzódására Közel-Keleten és Észak-Afrikában.
Forrás: 888.hu
0 Megjegyzések