Egészséges és jóízű a fokhagyma, mégsem szívesen fogyasztjuk a kellemetlen szájszag miatt. Miért ilyen makacs és eltüntethetetlen a fokhagyma illata?
Viszonylag ritka az olyan élelmiszer, ami finom, és az egészségnek is jót tesz. Ilyen a fokhagyma, melynek fogyasztását ugyanakkor korlátok közé szorítja az erős szag, ami szánkat átjárja. Lehet ellene valamit tenni?

Az Index cikke szerint megoldás sajnos nem létezik a problémára, bár vannak biztató kutatások a témában, amik a tejivást ajánlják tudományos alapon. A kellemetlen szagért a kén, illetve különféle vegyületei a felelősek. A fokhagymában megtalálható egy alliin nevű vegyület, ha felvágjuk, vagy összezúzzuk, az alliináz nevű enzim lebontja az alliint, és így jön létre az allicin, ami a fokhagyma jellegzetes illatát adja. Egyébként ez a vegyület a fokhagyma önvédelmi fegyvere a különféle kártevők ellen, mert erős antibakteriális és antivirális hatása van, emellett vérnyomás- és gyulladáscsökkentő, és antioxidáns is, fogyasztása emiatt rendkívül egészséges. Az illata viszont nem túl élményszerű, az allicin a szájban ugyanis további kénvegyületekre bomlik le, melyek fokozzák a szaghatást, viszont jót tesznek a szájban lévő baktériumflórának is.

Szánkat egy alapos fogmosással mentesíteni lehet a szagoktól, a fokhagyma nyomait ugyanakkor nem lehet ilyen könnyen eltüntetni. Egyik alkotóeleme, az allil-metil-szulfid (röviden AMS) nem bomlik le a májban vagy a bélrendszerben, hanem ottmarad a gyomorban. Akár 24 órába is beletelik, mire a szervezet megszabadul tőle, hagyományos módon, a székletben és a vizeletben. Mire kiürülne, az AMS a véráramba is bekerül, onnan pedig a tüdőbe, így a szagot már fogmosással sem tudjuk eltüntetni. Nagyobb dózis esetén ráadásul a bőrön keresztül párologva is érződik a fokhagyma jellegzetes szaga.