Az egész világon elérhetővé szeretné tenni az internetet a Facebook. A hozzáférést műholdak helyett magasan repülő drónokkal biztosítaná Mark Zuckerberg.
Először tesztelte életnagyságban Aquila drónját a Facebook.
A pilóta nélküli szerkezet 96 percet töltött a levegőben még június 28-án, de a cég csak most közölt részleteket a sikeres repülésről.
Mark Zunckerberg a helyszínen követte az eseményeket.
Az Aquila 655 méter magasságba emelkedett, négy hajtóműve 2000 watt energiát fogyasztott, ami egy hajszárító áramfelvételéhez mérhető.
Az óriási drón szárnyfesztávolsága meghaladja a 43 métert (szélesebb, mint egy Boeing 737-esé), szénszálas kompozit anyagainak köszönhetően súlya mégis csupán 409 kiló.
Jay Parikh, a Facebook egyik vezető mérnöke azt is elárulta, hogy korábban hónapokig teszteltek egy 1:5 arányú modellt.
A kicsinyített más igazolta a várakozásokat, az aerodinamika, az akkumulátorok, a vezérlés mind jól vizsgázott, és a földi személyzetnek is volt alkalma gyakorolni a rendszerrel.
Élesben az Aquila 18-27 kilométer magasban, messze az utasszállító gépek felett fog körözni; a célterület átmérője a 97 kilométert is elérheti.
Az internetszóró gépet világosban napenergia hajtja, éjjel pedig a levegőben feltöltött akkumulátorain üzemel – hasonlóan a Solar Impulse kísérleti géphez.
A telepeknek a hosszú téli éjszakákon akár 13-14 órán át is ki kell tartania.
A drón lézersugárral viszi át az adatokat, a Facebook szerint ez a rendszer is működik, ráadásul minden elődjénél gyorsabb és pontosabb.
A cég flottája 1,6 milliárd, elszigetelt vidékeken élő embernek vinné el az internetet, és természetesen a közösségi hálót Zuckerberg víziója szerint.
Jay Parikh szerint bár jól haladnak, további fejlesztésekre lesz még szükség, mire elérik céljukat.
Többek között meg kell dönteniük a pilóta nélküli napelemes gépek leghosszabb repülési rekordját, ami jelenleg két hét.
0 Megjegyzések