Ilyen egzotikus planétával még nem találkoztunk: három csillag van az egén, tömege négy Jupiternyi, egy ottani év alatt 550 telik el itt, és pályája felén sosincs sötét a felszínén.
Három csillagból álló rendszerben keringő exobolygó fantáziarajza (Fotó: ESO/L. Calçada/M. Kornmesser) |
Luke Skywalker a Tatooine-on nevelkedett, ahol két nap van az égen – ezt mindenki tudja.
De azt talán nem, hogy a valóság, ahogy szokta, ezt a képzeletet is felülmúlja.
Csillagászok az Európai Déli Obszervatórium chilei távcsőrendszere, a VLT segítségével olyan óriási exobolygót fedeztek fel, ami egy három csillagból álló rendszerben kering.
Egy ilyen pálya túl instabil lenne, ami a planétát hamar kilökné a világűrbe – vélték korábban, ám a HD 131399Ab bebizonyította, hogy mindez lehetséges.
A Földtől 320 fényévnyire lévő bolygó igen fiatal, mindössze 16 millió éves, gázokból álló felszínének hőmérséklete 580 Celsius fok.
Négy Jupiternyi tömegével komótosan futja be maratoni pályáját a rendszer központi csillaga körül.
Egy keringési ciklusa 550 évig tart, ennek felében a bolygó felett „sosem nyugszik le a nap”, a felszín minden pontját megvilágítják a csillagok.
Ha a felszínről néznénk, azt látnánk, hogy a nagy csillag uralja az eget, a kisebbek egymáshoz közel maradva, együtt vándorolnak.
A többi „évszakban” már beköszöntenek az éjszakák, és a képzeletbeli megfigyelő tripla napkeltéket és napnyugtákat is láthatna.
A planétát a VLT SPHERE eszköze segítségével pillantották meg, mely infravörös szenzora segítségével detektálja a fiatal bolygók hőjét.
Forrás: ESO
0 Megjegyzések