Orbán Viktor miniszterelnök azt tartja a brit népszavazás legnagyobb tanulságának, hogy Brüsszelnek meg kell hallania az emberek hangját.
A kormányfő péntek reggel azt követően nyilatkozott így a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, hogy a brit EU-tagságról tartott csütörtöki népszavazáson győzött a kilépést pártoló tábor.

Orbán Viktor szerint elemezni kell, milyen ügyek voltak meghatározóak a brit EU-tagság vitájában. Úgy látja, a meghatározó erejű kérdés a bevándorlás volt. A britek keresték arra a kérdésre a választ, hogyan tudnak ellenállni a modern kori népvándorlásnak – fogalmazott.

Tiszteletben kell tartani a britek döntését, mert minden nemzetnek joga van ahhoz, hogy a saját sorsáról ő maga döntsön – tette világossá.

Orbán Viktor: nemzeti ügynek kell tekinteni a sportot

A kormánynak nemzeti ügyként kell kezelnie a sportot, nem szabad engedni, hogy pártpolitikává váljon – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádióban, ahol elismerését fejezte ki a magyar válogatottnak a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságon nyújtott teljesítményéért.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy „a hőseink, a játékosaink mögé is érdemes nézni, mert őket mind nevelte valaki”, a sikerben több ezer ember munkája van benne.

Közölte egyúttal, hogy ott lesz vasárnap Toulouse-ban, ahol Magyarország Belgiummal játssza nyolcaddöntős mérkőzését.

Magyarország elég erős ahhoz, hogy meg tudja magát védeni

A rádióinterjúban téma volt a szeptemberben vagy októberben várható kvótareferendum is. Orbán Viktor elmondta, lesz kampány, izgalmas vitákra számít, „mégiscsak a nemzet jövőjének egyik vagy talán legfontosabb kérdéséről van szó”.

Az akadály elhárult a népszavazás elől, mert ugyan a balliberális oldal „meg akarta fúrni”, de ez nem sikerült. „Nem hiszem, hogy egy balliberális politikai – hazai vagy nemzetközi – mozgalom elvehetné a magyar emberek jogát, hogy döntsenek a saját sorsukról” – fogalmazott, kijelentve: a magyar demokrácia erős lábakon áll, a nép el fogja dönteni, mit akar.

„Európa és benne Magyarország elég erős ahhoz, hogy bármilyen népvándorlással szemben meg tudja magát védeni (…), ha akarjuk. Mi, magyarok akarjuk, ezért meg is fogjuk magunkat védeni” – mondta a kormányfő. Megjegyezte, ha megfogadták volna a magyar javaslatot – amely szerint a határnál fel kell tartóztatni mindenkit, és az EU-n kívül kell elbírálni a bevándorlási kérelmeket -, akkor egész Európa olyan biztonságban lenne, mint Magyarország.
Belföldi aktuális kérdésekről

A takarékszövetkezetek ügyében megkérdezték a miniszterelnököt, hogy miért ingott meg a bizalma Spéder Zoltánban, az FHB vezetőjében. Erre azt felelte: semmilyen személyes bizalmi kérdésről nincs szó.

A takarékszövetkezetek ügyét mindig is kiemelten kezelte a kabinet, mivel a rendszer tulajdonosai egyszerű polgárok – közölte, felidézve: „a bajok mértéke olyan erejű volt”, hogy a kormánynak újjá kellett szerveznie a takarékszövetkezeti rendszert, ami szép szakmai teljesítmény volt.

„A szerencsétlenséget az okozza” – folytatta -, hogy ez a pozitív folyamat „összeépült” egy másik üggyel, a postánál, az FHB-nél történtekkel, és itt jön be az „említett banktulajdonos neve” is.

„Mindenfajta kétségek és kételyek merültek fel”, ezeknek a tisztázása zajlik jelen pillanatban szabályos, rendőrségi eljárás keretében – közölte.

Portik Tamásnak, az Energol volt vezetőjének múlt heti vallomásáról, annak Rogán Antal minisztert érintő részéről Orbán Viktor azt mondta: természetesen nem kérdezte meg kabinetfőnökét, Rogán Antalt, hogy mi történt, mert bűnözők véleményével nem hajlandó foglalkozni. Arra a kérdésre, hogy ezek szerint lezártnak tekinti az ügyet, azt felelte: „ki se nyitottam”.

Európának le kell vonnia a tanulságot a bírálatokból

A brit népszavazás eredményétől függetlenül Európának le kell vonnia a tanulságot az állampolgárok millióinak bírálatából, amelyet több tagállamban is megfogalmaznak – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Bild című német lapnak nyilatkozva. Az újság pénteki számában megjelenő interjúból a dpa német hírügynökség ismertetett előzetesen részleteket.