Németh Szilárd napirend előtti felszólalásában a múlt hétfői oktatási demonstrációra utalva azt mondta, a felnőttek nem bújhatnak gyáván a gyerekek háta mögé konfliktusaikban. Az MSZP-s Harangozó Tamás arról érdeklődött, mit tett a kormány a Nemzeti Választási Irodánál két hete kialakult események ügyében. Az LMP képviselője szerint a kormány gyorsabban emeli az állami cégvezetők bérét, mint az alkalmazottakét.

A vezetőknek versenyképes jövedelmet kell biztosítani
Szél Bernadett (Fotó: MTI - Máthé Zoltán)
Az LMP-s Szél Bernadett napirend előtti felszólalásával kezdődött meg az Országgyűlés mai napja. Szél Bernadett arról beszélt, ha az állami vezetőkről van szó, a kormány hamar belátja, hogy bérfelzárkóztatásra van szükség, de ha a dolgozók magyar emberekről, akkor rögtön előjön a kis lépések politikájával – írja az MTI. Széll példaként a jegybank vezetőinek múlt héten megemelt fizetését említette, és „kétsebességesnek” nevezte a magyar rendszert.

Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiaci államtitkára a béremelést azzal indokolta, az állami vezetőknek versenyképes jövedelmet kell biztosítani. Cseresnyés elmondta: 2010 és 2015 között 10 százalékkal emelkedtek reálbérek, a minimálbér nettó és bruttó összege is jelentősen emelkedett. Hozzátette: az Eurostat adatai szerint 2004 óta a magyar átlagbér az uniós átlag 26 százalékáról 29 százalékára nőtt.

Változhat a népszavazási törvény

Harangozó Tamás az MSZP részéről azt kérdezte, mit tett a kormány, a rendőrség és az ügyészség amiatt, hogy február 23-án „bőrfejű verőlegények elfoglalták” a Nemzeti Választási Irodát (NVI) és akadályozták a szocialista Nyakó Istvánt, hogy jogszerűen benyújtsa népszavazási kezdeményezését a vasárnapi boltzár eltörlése ügyében. Harangozó szerint, amíg a felelősöket nem büntetik meg és Kubatov Gábor szerepét nem tisztázzák az ügyben, addig teljesen jogosan gondolja az ország, Orbán Viktor személyes utasítására akadályozták meg a népszavazást. Beszéde után „a jogtiprót díjat”, egy fél bakancsot rakott a miniszterelnök asztalára.
Harangozó Tamás bakancsot tesz a miniszterelnök asztalára (Fotó: MTI - Máthé Zoltán)
Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára reakciójában emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor kezdeményezte a népszavazási törvény módosítását, és felkérte a Nemzeti Választási Bizottság elnökét, hogy tegyen arra javaslatot. Völner arról is beszélt, több, baloldalhoz köthető népszavazási kezdeményezést is hitelesített az elmúlt időszakban az NVB, de egyikhez sem sikerült összegyűjteni a szükséges aláírást.

Megkezdődött a Klik átszervezése

Duró Dóra, a Jobbik képviselője felszólalásában azt kifogásolta, hogy „ellehetetlenítettek” egy intézményvezető-helyettest, aki jelezte a tankerületnél, hogy úgy foglalkoztatnak megbízási szerződéssel pedagógusokat, hogy ők közben közalkalmazottként is a Kliknek dolgoznak. Duró érdeklődött a Klik átszervezéséről is, és azt kérte, ha valóban fontos az oktatás, akkor ne sajnálják a pénzt ettől a területtől.

Palkovics László oktatási államtitkár a konkrét ügyben vizsgálatot ígért, és elmondta, a Klik átszervezése megkezdődött: először az adósságállománytól szabadítják meg, majd a köznevelési kerekasztalon kialakult javaslatnak megfelelően július 1-jétől új szervezeti formában működik.

A politikának nincs helye az iskolában

Németh Szilárd – reagálva Harangozó Tamás szavaira – azt javasolta a szocialista képviselőnek, hogy "vigye el a véres bakancsot” a miniszterelnök asztaláról, mert az valószínűleg hiányzik egy 2006-os verőlegényük lábáról – utalt a 10 évvel ezelőtti őszi eseményekre. Németh Szilárd a múlt hét hétfői oktatási demonstrációról is beszélt: szerinte a politikának nincs helye az iskolában, a felnőttek nem bújhatnak gyáván a gyerekek háta mögé konfliktusaikban.
Németh Szilárd (Fotó: MTI - Máthé Zoltán)
Készen áll a magyar-román határzár, átmeneti szállásokra szükség lehet

A kérdések során a fideszes Vas Imre azt kérdezte a honvédelmi minisztertől, milyen további intézkedéseket tesz a kormány a magyar emberek biztonságának megóvása érdekében. Vargha Tamás államtitkár arról beszélt, a kormány azzal a céllal tett és tesz mindent, hogy a magyar polgárokat megvédje, szavatolja a családok és gyermekek biztonságát. Vargha azt mondta, a három részből álló védvonal jól működik, és megígérte, ha szükséges a megerősítése, megteszik, és fel vannak készülve a magyar-román határon is a biztonsági határzár kialakítására.

Lázár János egy másik kérdésre válaszolva beszélt a Körmendre és Szentgotthárdra tervezett befogadó-állomásokról. Lázár János azt mondta, a kormány bevándorlás-politikájának köszönhetően sikerült az országra nehezedő migrációs nyomást csökkenteni. Ugyanakkor idén fenyeget annak a veszélye, hogy megismétlődnek a tavalyi események. Mindezeket figyelembe véve Magyarországon bevándorlási tábornak helye nincs, rövid átmeneti szállásokra viszont szükség lehet.

A Jobbik részéről Z. Kárpát Dániel arról beszélt, hogy ne csak a kötelező kvóta ellen küzdjön a kormány, hanem a visszatoloncolások veszélye ellen is. Z. Kárpáti azt kérdezte, a kormány hajlandó-e az utóbbira is kiterjeszteni a népszavazási kérdést. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára úgy reagált: a kormány álláspontja egyértelmű – a kötelező kvóta értelmetlen és jogtalan, növeli a terrorveszélyt, ezért minden eszközzel – így a népszavazással is – fellépnek ellene.  

Tőkés László, múzeumi negyed, egészségügy

Az MSZP-s Tóth Csaba arról beszélt, egy közvélemény-kutatás szerint az emberek többsége ellenzi a Városliget beépítését egy új múzeumi negyed kialakítása érdekében. Tóth azt kérdezte: kormány továbbra is ragaszkodik az új városligeti épületekhez? Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár azt válaszolta: komoly tervpályázaton választották ki a megépítendő épületeket, amelyek gyarapíthatják a magyar múzeumi világot. Emellett a projektnek része a zöldfelület növelése is.

Vécsey Zsolt kormánypárti képviselő arról érdeklődött, az erőforrás-minisztérium milyen egészségügyi fejlesztéseket tervez a 2014-2020-as európai uniós ciklusban. Ónodi-Szűcs Zoltán válaszában azt mondta: fejleszteni tervezik a gyermeksürgősségi ellátást, a gyermek- és ifjúságpszichiátriai ágazatot, és nővérszállókat is fel akarnak újítani. Minderre az elkövetkező egy-két évben több mint százmilliárd forint fejlesztési forrást kívánnak felhasználni.

Egy másik Jobbik képviselő, Szávay István arra volt kíváncsi, azok után, hogy Klaus Iohannis államfő visszavonta kitüntetését, kiáll-e a magyar kormány Tőkés László mellett. Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség államtitkára azt mondta: Tőkés László szerepe a romániai forradalomban elvitathatatlan. A visszavonást egész Erdély és a magyar nemzet szempontjából sértésnek ítélte, és arról beszélt, a kormány támogatja az erdélyi autonómiatörekvést.