Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet fegyveresei vegyszerrel, feltehetően klórgázzal töltött aknavetőgránátokat lőttek ki a kurd erőkre az észak-iraki Szindzsár város közelében, megsebesítve 30 harcost - közölte csütörtökön egy kurd katonai és egy egészségügyi illetékes. A tüdőkbe jutva a klór reakcióba lép a vízzel, ami sósavat alkot, ez viszont a klórgáznak kitett ember halálához vezethet.
A pesmergákként ismert kurd erők kilenc katonáját szállították az iraki Kurdisztán autonóm régióban lévő Dahuk kórházába pénteken. A katonák hányingerre, émelygésre, légszomjra és viszketésre panaszkodtak - mondta Afraziab Musza Jones, a kórház igazgatója. Hozzátette, a tünetek arra engednek következtetni, hogy klórgázzal kerültek érintkezésbe, de további vizsgálatokra van szükség.
Jones elmondta, hogy a katonák ruházatából vett mintákat küldtek el vizsgálatra. A kezelést követően pesmerga harcosok mindegyikét kiengedték a kórházból.
"Az egyik aknavetőgránát a közelemben csapódott be, nagy volt a füst. Azonnal a földre estem, majd elvesztettem az eszméletemet" - mondta Lukhman Kulli Ibrahim ezredes a szindzsári 8. pesmerga dandártól. Hozzáfűzte, hogy miután magához tért, égtek a szemei, nehezen tudott levegőt venni, fájt a feje és "lángolt" a mellkasa.
A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) a hét elején megerősítette, hogy az IÁ tavaly augusztusban mustárgázt vetett be a kurd erők ellen.
Az elemi klór széles körben használt és egyszerűen hozzáférhető anyagnak számít, így például a víz vegyi úton történő tisztításában is használják. A klórgázt először az első világháborúban használták vegyi fegyverként. A tüdőkbe jutva a klór reakcióba lép a vízzel, ami sósavat alkot, ez viszont a klórgáznak kitett ember halálához vezethet.
Forrás: MTI