Volencsik Zsolt a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. vezérigazgatója sajtótájékoztatón beszélt a jelenlévő újságíróknak a társaságot érintő szervezeti átalakulásról.
Volencsik Zsolt 2015. október végén vette át a DRV irányítását, amikor a cég már nehéz anyagi helyzetben volt. Éppen ezért rögtön megszületett az az igény, hogy ezt a helyzetet rendezni kell, kollégáinak hosszú távon is stabil munkahelyet kell biztosítani, miközben a fogyasztóknak is kiváló minőségű szolgáltatást kell nyújtani.

A vezérigazgató felhívta a figyelmet a céget érintő nehézségekre, illetve hangsúlyozta, hogy a DRV egy speciális helyzetben lévő víziközmű-szolgáltató, hiszen hozzájuk tartozik a legnagyobb szolgáltatási terület, valamint övéké a leghosszabb csővezeték hálózat is. Mindezek mellett problémát jelent az is, hogy a szervezet jelenleg ugyan olyan működési modell alapján tevékenykedik, mint az ország többi víziközmű-szolgáltatója, miközben a DRV-nek speciális feladatokkal is szembe kell néznie. A csőhálózat elöregedett, elmaradtak a felújítások, ráadásul a hálózat kapacitása a korábbi igényekhez lett igazítva, amelynek jelenleg csak töredéke van kihasználva, mindeközben ennek a karbantartási költségei magasak. Tovább nehezíti a helyzetet a nagyszámú szezonális felhasználó, valamint a rendszertelenül vagy egyáltalán nem fizető vízfelhasználók is, amelyek jelentős hiányt okoznak a gazdálkodás során. 

Volencsik Zsolt kiemelte, hogy a szervezeti átvilágítás egy hosszú és komoly folyamat, amely még nem ért véget, ugyanakkor már most látszik, hogy a cég átalakítására szükség van. Emellett vannak olyan munkafázisok és területek, amelyek összevonás és átstrukturálás után hatékonyabb működésre képesek a jelenleginél.

A DRV speciális szervezeti működése, valamint a fennálló, előbb említett nehézségek miatt kidolgozásra került egy, a hatékonyságot, a haladást és az operativitást elősegítő program, amely röviden a H2O nevet viseli. Az új program lényege, hogy a gazdálkodás fenntarthatatlanságát megszüntetve, a szervezet átvizsgálása után egy olyan rendszert tudjunk működtetni, amely hosszútávon képes megtartani munkavállalóit, és képes a feladatait a legjobb minőségben, maradéktalanul ellátni.

A H2O program részei:

1. Átvizsgálásra kerülnek a korábban kötött alvállalkozói szerződéseket. A tervek szerint idén 373 millió forintot spórol meg ezzel a szervezet. 

2. Újragondolásra kerülnek a vezetői juttatások. A vezetői juttatásokat csökkentik, illetve optimalizálják, pl. autóhasználat helyett videokonferenciák bevezetését tervezik. Mindeközben Volencsik Zsolt jelezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezérigazgatója felé, hogy amennyiben lehetőség van rá, nem kéri a közelmúltban bejelentett felsővezetői fizetésemelését.

3. Az átszervezés miatt tárgyalásokat kezdeményez a DRV a régiókban működő cégekkel és munkaerő-közvetítőkkel, hogy az elbocsátott kollégák mihamarabb álláshoz jussanak.

4. Létrehozásra kerül egy változásmenedzsment iroda, ahol szakemberek fogadják majd a munkavállalói kérdéseket.

5. Új lehetőségként merült fel a szolgáltatási területen belüli mobilizáció, illetve a szezonális munkarend bevezetése is. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy több munkatárs dolgozzon a nyári időszakban, az üdülőövezetekben. Ehhez alaposan feltérképezésre kerül a kollégák munkavégzésének rendje, és szükség esetén munkaerő-piaci szakértők bevonását is tervezik. 

6. Fontos a munkavállalók tájékoztatása, így a továbbiakban minden az átszervezéssel kapcsolatos eseményről értesítik a dolgozókat.

A vezérigazgató azzal zárta a sajtótájékoztatót, hogy egyelőre még vizsgálják a lehetőségeket, amely kapcsán a változások a következő egy-két hónapban fognak megvalósulni, mindemellett pedig folyamatos tájékoztatást ígért a munkavállalóknak.