A Miniszterelnökséget vezető miniszter nem vitatja, hogy a Klik egy hibátlanul működő szervezet. Megérti a pedagógusok felháborodást de a szituáció csak tárgyalásos úton rendezhető.
Lázár János a sajtótájékoztatón beszámolt Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdai moszkvai tárgyalásairól, amelyen az orosz fél kifejezetten érdeklődött az európai vitákról a migránskérdést illetően.

Az Oroszországot érintő szankciók nem előnyösen befolyásolták a magyar exportot, de az orosz kivitel nőtt Magyarország felé. A felek elkötelezettek az együttműködés folytatásában, sőt kiszélesítésében – mondta a miniszter.
Lázár János szerint az Oroszországgal szembeni szankciók a kizárják a katonai együttműködést, de azt nem, hogy a magyar hadrendbe tartozó orosz technológia állagmegóvása megtörténjen. Ez nem jelenti új eszközök beszerzését - jegyezte meg.

Egy másik kérdésre beszélt arról is, hogy már idén is lehívhatnak egy részletet a paksi atomerőmű bővítésére fordítható orosz hitelkeretből.

Emlékeztetett: az elmúlt öt évben minden esztendőben találkozott egymással a magyar kormányfő és az orosz elnök. A stabil együttműködés a cél, mivel Magyarország stratégiája szerint mindenkivel tárgyalni szeretne, nyugaton és keleten egyaránt – mondta Lázár János.

Hangsúlyozta: Európa és a világ ügyét Oroszország nélkül nem lehet rendezni, szükség van Moszkva segítségére. Az EU versenyképessége és világpiaci szerepének szempontjából pedig kulcsfontosságú az orosz energia, ezért lett volna lényeges a Déli áramlat – emelte ki.

Paks 2-ről kifejtette: a projekt a '60-as évek magyar-orosz nukleáris együttműködésének folytatása. Oroszország kész megépíteni az új blokkokat, ezt megerősítette Putyin elnök is szerdán - mondta, és rendelkezésre állnak a szükséges források. A beruházás műszaki értelemben halad tovább, és hamarosan megindul a tendereztetés is.

A tárcavezető kiemelte, hogy a korábbi szerződés értelmében Magyarország földgázellátása is biztosított 2019 végéig.

Tehetetlen az EU 

Lázár János szerint az elmúlt egy évben Brüsszel semmit nem tett Európa megvédéséért.

Sok választó úgy látja, az Európai Bizottság nem a megoldás, hanem maga a probléma a bevándorlási krízis kezelésében – emelte ki.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter értékelése szerint a visegrádi négyek (V4) illegális bevándorlással kapcsolatos javaslata arról szól, hogy a balkáni országoknak segítséget kell nyújtani, nem lehet őket magukra hagyni, mert akkor káosz lesz.

A miniszter azt mondta, ott is ismertették, hogy a V4-ek javaslata nem kizárólagos, hanem kiegészítő jellegű, ugyanis beláthatatlan következményekkel járna, ha a második védvonal a schengeni határoknál húzódna.

Lázár János a csütörtökön kezdődő brüsszeli uniós csúcsot azért tartja fontosnak, mert lehetőséget kínál arra, hogy a 2016-os bevándorlási krízis előtt lépéseket tegyen az EU. Az Európai Bizottság egy éve képtelen a problémát orvosolni - tette hozzá.

A miniszter azt is mondta, jelentős esély van arra, hogy nem tudják elkerülni a műszaki határzár felállítását a magyar-román határon. Ezt a megoldást a helyzet és a EB tehetetlensége kényszerítette ki - jegyezte meg.

Hosszú probléma várható 

Lázár János kérdésre válaszolva elmondta: a déli határon a helyzet fokozódik, naponta százak próbálnak belépni az országba. Átmeneti csend van, de legalább annyi migráns érkezhet, mint amennyi tavaly, és közös EU-védelem híján nekünk kell megvédenünk magunkat – állapította meg.

A külügy- és a belügyminiszter közös jelentése alapján elnyúló, akár 5-10 éves probléma is lehet a migráció – mutatott rá.

Tárgyalnának a tanárokkal 

A miniszter arra kérte a pedagógusokat, hogy fogadják el a kormány kinyújtott kezét, mert a kabinet meg akarja oldani a kialakult helyzetet. Az alternatív szerveződések ellenére ne mondjanak le a tárgyalásokról a kormánnyal, mert az oktatás helyzetének javítása megítélése szerint csak ezen az úton lehetséges. A sztrájkot és a tüntetést a miniszter ettől függetlenül fontos véleménynyilvánítási formának ítélte.

Lázár János idézte Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezete elnökének egy 2009-es nyilatkozatát, amely szerint a pedagógus hivatás és a gyermekek iránti elkötelezettség kizárja a sztrájkot. Emlékeztetett arra is: eddig konszenzus volt abban, hogy a politikát nem viszik be az iskolákba.

Óva intette a szakszervezeteket attól, hogy „gyerekekkel próbáljanak kizsarolni béremelést”. Ez nem tisztességes, fair és igazságos, a gyerekeknek okoznak csak vele problémát - vélte. A közoktatásban jelenleg nincs lehetőség újabb 15-20 százalékos béremelésre – tette hozzá.

Szakmailag a tanárok nyitott kapukat döngetnek, Palkovics László oktatási államtitkár képes levezényelni a tárgyalásokat – állapította meg, hozzátéve: a kormány célja az oktatás minőségének és a versenyképességének növelése.

Elismerte: a Klik nem egy hibátlan szervezet, ugyanakkor az állami fenntartói jog megkérdőjelezhetetlen, törvény szabályozza, ez nem képezheti vita tárgyát. Hozzáfűzte: az intézményfenntartónak 17 milliárd forintos adóssága van.

Az intézmény vezetőjének esetleges leváltását felvető kérdésre Lázár János azt mondta: nem vezetői kvalitás hiánya okozza a nehézségeket, a probléma nem oldható meg személyi változásokkal.

Kijelentette: problémának azt tekinti, hogy amikor az állam 2012 után átvette az iskolák fenntartói jogát és jó részének működtetését, "nem szerveztük meg kellőképpen és egészen jól még a fenntartói és működtetői szervezetrendszert".

A kormány a 24-i ülésén értékeli az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a pedagógusszervezetek között folyó tárgyalások eredményét - ismertette.

Újabb földárverések

Elmondta azt is, hogy március 1-jén folytatódik a földárverés, 140 ezer hektáron, változatlan keretek között.

Nem szenvednek hátrányt az önkormányzatok 

Lázár János kitért az önkormányzatok ügyére is. A kormány eszerint semmilyen rendszerszintű változást nem tervez az önkormányzati világban. Csak pozitív változás várható, jogelvonás nem, hátrány nem érheti őket – tisztázta.
Aggasztó a múzeumügy 

Ami a Szépművészeti Múzeum körül zajlik, az aggasztó – utalt Lázár János arra, hogy a múzeum épületét ingyen bocsátották rendelkezésre Habony Árpád esküvőjéhez. Szerinte a Szépművészeti és a Magyar Nemzeti Galéria stratégiai intézményeknek számítanak, a múzeum minden kormány alatt kiemelt támogatásban részesül, "függetlenül attól, hogy ki tartja ott az esküvőjét és ki nem".

Elmondta: tiszteli Baán Lászlót főigazgatót, de téved, amikor azt gondolja, hogy a múzeum boldogulása, fejlesztése bármilyen "fejesnek vagy politikusoknak a hozzáállásán múlna". Azok az intézményvezetők, akik úgy vélik, "a szocialista időkhöz hasonlóan" kapcsolati tőkével lehet egy múzeumot fejleszteni, tévednek – a Fidesznél nincs szükség protekcióra – nyomatékosította.

Orbán Viktor ajtaja minden múzeumigazgató előtt nyitva áll és a miniszterelnök minden múzeumfejlesztést támogat - fűzte hozzá az ügyhöz, amely szerinte a magyar múzeumoknak és a kultúrának ártott a legtöbbet.

Ha Baán László barátságból adta ki a múzeumot egy rendezvényre, de akkor viselnie kell érte a felelősséget. Az államot ebbe nem lehet belekeverni – húzta alá.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere lefolytatott egy vizsgálatot, és fegyelmi adott Baán Lászlónak – fűzte hozzá.

Nem akartak az emberek gyámot 

A tárcavezető kitért a családi csődvédelemre is. Szerinte vélhetően azért vették azt igénybe kevesen, mert nagyon szigorúak a feltételek.

Amíg vannak más lehetőségek is, addig a családok nem akarják, hogy ne maguk költhessék el a pénzüket – jegyezte meg.

Szabad kezet kapott a kormányfő

Lázár János beszámolt arról is, hogy a kormány a Fidesz-frakciótól és elnökségtől is megkapta a szükséges, sőt a kértnél nagyobb felhatalmazást a bürokráciacsökkentéssel összefüggő szerkezetátalakításhoz. Orbán Viktor szabad kezet kapott – mondta.

Újabb lépések az orvosok ügyében 

A miniszter kitért az egészségügy helyzetére is. Kifejtette: az érintett tárca készül, hogy újabb lépéseket tegyen az orvosok ügyében.

A német, a brit és a svéd fizetésekkel az ország nem tud szembeszállni, de „folyamatosan lépünk előre, és próbáljuk csökkenteni a különbséget”. A kormány bérkiegészítést tud biztosítani orvoscsoportoknak – fogalmazott.

Forrás: MTI/Fotók: MTI