Egyedi, a 10. század végén és a 11. század elején vert cseh ezüstdénárokat találtak a közelmúltban Kelet-Csehországban. A több száz pénzérme között eddig ismeretlen pénzek is vannak.
"Közép-Európában eddig példa nélkülien nagy és jó állapotban fennmaradt régi pénzérmegyűjteményről van szó" - közölte Petr Vorel numizmatikus, aki a leletet szerdán Pardubicében a Kelet-Csehországi Múzeumban újságíróknak bemutatta.
A több mint 400 darab ép érméből és több mint 300 érmetöredékből álló leletet megtisztítják, szakértők feldolgozzák, osztályozzák és várhatóan az év közepén a legértékesebb darabokat Pardubicében a múzeumban kiállítják.
Az érmegyűjtemény egy kerámiaedényben volt elhelyezve, amelynek töredékeit szintén megtalálták.
"Nagyon jó minőségű ezüstről van szó. Az érméket valószínűleg az akkori cseh uralkodók verették, és külföldön használták. A cseh királyság területén abban az időben a pénzérmék használata még igen ritka volt" - mutatott rá Petr Vorel. A gyűjtemény egy vagyont ért, az érmék korabeli értéke nagyon magas volt - jegyezte meg.
A hatályos cseh törvények szerint az ilyen leleteket át kell adni az államnak és a felfedezőt a lelet pénzbeli értékének a 10 százaléka illeti meg.
A múzeum munkatársai nem voltak hajlandóak semmit sem elárulni arról, hogy hol és ki találta meg az érméket. A helyszínt ugyanis először hivatásos régészek szeretnék átkutatni, és ki akarják zárni, hogy megelőzzék őket a Csehországban is szép számmal dolgozó kincsvadászok. A muzeológusok csak annyit mondtak, hogy a lelet megtalálója valószínűleg több millió koronát kap.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések