A fülünk ápolásáról könnyen elfeledkezhetünk, vagy legalábbis leragadunk annál, hogy fürdés közben néhány gyors mozdulattal átöblítjük. Vajon elegendő-e ez a fül tökéletes megtisztításhoz, vagy szükséges a fülzsírt is eltávolítani?
A fülzsír (cerumen) sárgás színű, viaszos anyag, mely a hallójáratban választódik ki. Nagyon fontos szerepe van többek között a fül bőrének védelmében, de a fület magát is védi, például a fertőzésektől, az apró rovaroktól és a víztől. A túlságosan sok vagy összetapadt fülzsír azonban nyomhatja, zavarhatja a dobhártyát, és akár hallásvesztést is okozhat. Ezért fontos lehet a fül rendszeres tisztítása és a fülzsír eltávolítása - de nem mindenáron.
Minél agresszívabban próbálja ugyanis eltávolítani valaki a fülzsírt, az arra adott reakcióként annál többet fog termelni belőle a szervezetünk (akárcsak a zsíros arcbőr esetében: ha állandóan szárító hatású termékekkel kezeljük, a bőr annál zsírosabb lesz). Ha tehát valaki csökkenti a fültisztogatást, akkor egy idő után nem is nagyon lesz mit eltávolítani. A fülünk öntisztuló: az állkapocs mozgása hozzájárul ahhoz, hogy a felesleges fülzsír kikerüljön a hallójáratból.
A legtöbb ember számára a fültisztításhoz elengedhetetlen a fültisztító pálcika. A szakemberek azonban egyetértenek abban, hogy éppen ez az, ami a legfeleslegesebb a fül rendben tartásához, a fültisztító pálcikát egyáltalán nem ajánlják a fülzsír eltávolításához. A pálcika "segítségével" ugyanis éppen az ellenkező hatást érjük el, mint amit szeretnénk és ahelyett, hogy eltávolítanánk a fülzsírt, éppen egyre mélyebbre toljuk azt a fülben. Emellett akár meg is sérthetjük a hallójáratot. A legtöbb ember számára elegendő, ha fürdés után vattapamaccsal, puha törlőkendővel alaposan kitörölgeti a fülét (anélkül, hogy a hallójáratába nyúlna).
Aki szeretné egy kicsit "mélyebben" megtisztítani a füleit, és korábban nem volt fülproblémája, valamilyen olaj (például babaolaj) segítségével hatékonyan eltávolíthatja a felesleges fülzsírt. Cseppentsünk némi babaolajat egy tiszta vattapamacsra, majd tegyük a fülünkbe 10-15 percre úgy, hogy az oldalunkon fekszünk (és a vattapamacsos fülünk van felül).
Ha korábban már voltak problémáink a fülünkkel, esetleg gyermekkorunkban többször volt fülgyulladásunk, akkor a fül hatékony és kíméletes tisztításához mindenképpen kérjünk szakorvosi segítséget. A fül-orr-gégész nemcsak azt tudja megmondani, hogy valóban szükségünk van-e a fültisztításra, de képes a felesleges fülzsírt is eltávolítani még azelőtt, hogy az komolyabb problémát okozna.
0 Megjegyzések