Juba Ferenc tengerészkapitány születésének századik évfordulójára előadással és koszorúzással emlékezik pénteken Komárom és Révkomárom önkormányzata, valamint a Klapka György Múzeum - közölték a szervezők az MTI-vel.
Juba Ferencet mindkét város díszpolgárává választotta. A tengerészkapitány nyugdíjba vonulása után Komáromnak adományozta magyar tengerészettörténeti gyűjteményét, mely állandó kiállításként a Városházán látható, illetve felállította a városban a Magyar Tengerészek Emlékművét.

A megemlékezés során Kopár István tengerészkapitány idézi fel Juba Ferenc életútját, koszorúkat helyeznek el az emlékműnél, majd Dezsény Zoltán tart előadást a Dunán és a Fekete-tengeren végzett magyar hadiszállításokról.

Juba Ferenc komáromi középiskolai tanulmányok után orvosnak készült, de négy év elvégzése után szülei elvárása ellenére tanuló matróznak állt egy tengeri hajón. Tanulási vágya azonban megmaradt, 1942-ben tengerészkapitányi vizsgát tett, majd 1944-ben a pécsi egyetemen jogi diplomát szerzett és 1649-ben ugyancsak Pécsen megszerezte általános orvosi diplomáját.

A háború után dunai és tengerjáró hajókon dolgozott, majd a Közlekedési Minisztérium Tengerészeti Hivatalában osztályvezető lett. Ideológiai okokból 1962-ben Bécsben telepedett le, hajóorvosként dolgozott Európa és Észak-Amerika között, illetve egy északi sark körüli vizeket kutató expedícióban is részt vett. Végül St. Pöltenben telepedett le, kórházi főorvosként és radiológus szakorvosként tevékenykedett.

Nyugdíjba vonulása után idejét a magyar tengerhajózás történetének felkutatásával töltötte. Részt vett a Tengerész kézikönyv megírásában, és a későbbiekben is több tudományos értékkel bíró publikációt tett közzé magyar, latin, német és angol nyelveken.

Forrás: MTI